27 Mayıs 2020 Çarşamba 17:44

İsrail’de kazılarda 5000 senelik antik metropol gün yüzüne çıktı

İsrail Antik Otoritesi (IAA), Kuzey İsrail’de yapılan kazılarda 5000 sene öncesine ait bir mega şehrin kalıntılarına rastlandığını açıkladı. Söz konusu kalıntıların son dönemlerin en önemli keşiflerinden biri olduğu belirtildi.

Dünya 1368 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

Kalıntılar, İsrail’in kuzeyinde Hariş kasabasının yanında yer alan Ein Assur bölgesindeki büyük kazı çalışmalarında ortaya çıktı. IAA’ya göre, Bronz Çağı’na ait şehir, bölgenin en büyük ve merkezi şehriydi. Arkeologlar, o zamana göre çok büyük bir nüfus sayılan yaklaşık 6000 kişilik bir insan topluluğunun burada yaşadığını açıkladı. IAA yetkilisi Yitshak Paz yayınladığı konuyla ilgili bir videoda, “Bu şehrin kuruluşu, ilk firavunun Mısır’ın başına geçtiği dönemle aynıdır” dedi ve şehrin ‘o dönemin New York’u olduğunu belirtti.

Paz, şehrin konumunun, su kaynakları ve eski ticari yollarına yakınlığı gibi sebeplerden dolayı yerleşime çok uygun olanaklar sunduğunu belirtti. IAA’ya göre bulunan kalıntılar İsrail toprakları üstünde eski zamanlardan bu yana gerçekleşmiş şehirleşme süreciyle ilgili bilim adamlarının bildiği her şeyi değiştirecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR