Batı Şeria’da tarihi maç

Suudi Arabistan futbol takımı tarihte ilk defa Batı Şeria’da Dünya Kupası elemeleri kapsamında Filistin milli takımı ile karşılaşacak.

Maçın oynanması uzun bir süredir İsrail karşıtı Filistin medyası tarafından eleştiriliyordu. Suudi takımın Batı Şeria’ya gelmesi İsrail’in izni ile olduğu için ve maçın oynanacağı bölge Filistin Yönetimi tarafından “İşgal toprakları” olarak nitelendiğinden bu durum İsrail ile normalleşme olarak algılanıyor.

İki milli takım arasındaki maç Kudüs’ün kuzeyinde, Batı Şeria’nın El Ram şehrindeki Faisal El Hüseyni Stadında oynanacak.

İsrail’i boykot eden kampanyada liderlik yapan Basem Naem maçın Batı Şeria’da oynanmasını ve İsrail’in buna izin vermesini İsrail’in Arap ülkeleri ile başlattığı diyaloğun bir parçası olduğunu, bu durumu (normalleşmeyi) kabul etmediklerini belirtti.

Ancak Filistin Yönetiminde herkes maça karşı değil. Dünya Kupası eleme maçını Filistin halkının ve sorunlarının dünyaya duyurulması için bir araç olarak görenler de var.

Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Omar Al Jafari basına yaptığı açıklamada şunları belirtti:  “Bu maç bizim topraklarımızda tarihi bir maç olacak. Bu durum siyasi ve ahlaki açıdan önemli. Dünyadan Filistin halkı için  siyasi destek istiyorsak bu gibi fırsatları değerlendirmeliyiz.”

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın