‘Etkilenme Endişesi’nin yazarı Harold Bloom hayata veda etti

Yıllarca Yale Üniversitesinde Edebiyat profesörlüğü yapmış olan ‘Etkilenme Endişesi’ kitabının yazarı Harold Bloom 89 yaşında hayata veda etti.

‘Etkilenme Endişesi’nin yazarı Harold Bloom hayata veda etti

Bloom’un kitapları ‘The Western Canon, The Book of J.’ABD’de uzun süre Best Seller listesinde kalmıştı. Bloom, Amerikan Sanat Akademisinin üyelerinden biriydi. 

İlk kitabını 1959 yılında yazan Bloom edebiyat dünyasına 40’tan fazla kitap kazandırmıştı. Kitaplarının yarısından fazlası edebi eleştiri üzerine olan yazar bazı eserlerinde de  dini inançları konu edinmişti. Bloom, Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı  NewYork- Brooklyn’de doğdu ve koyu Yahudi dindar bir aile içinde yetişti.   

Küçük bir çocukken şiirlere meraklı olan Bloom liseyi teknik bir okulda bitirdi ve vasat bir öğrenci idi. Cornell Üniversitesinde sosyal ilimler lisans derecesi alan Bloom daha sonra İngiliz edebiyatı konusunda kariyerini Yale Üniversitesinde doktora yaparak ilerletti.  

Edebiyatta romantizmi savunan Bloom, koyu bir Sigmund Freud hayranı idi. Yazarın agnostik görüşü savunan eserlerine rağmen zamanında The Baltimore Sun gazetesine verdiği söyleşide saf ettiği sözler de dikkat çekici idi: “Ben Yahudi Yidiş kültürünün bir parçasıyım. Yahudi olmasaydım ben bir hiçtim…”

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın