31 Mayıs 2020 Pazar 03:37

Başkan, Ukrayna Yahudileri için hem gurur hem korku kaynağı

Yahudi asıllı Vladimir Zelenskiy’nin Ukrayna’ya Başkan olarak seçilmesi ülkenin tarihindeki Yahudi düşmanlığı ve katliamlar düşünüldüğünde elbette Yahudiler için bir gurur kaynağı.

Dünya 1534 görüntüleme
7 Kasım 2019 Perşembe

Öte yandan Zelenskiy’nin önünde çok büyük problemler var.  Bir Yahudi başkan olarak ülkedeki farklı etnik gruplara yaklaşımı hassas dengeleri daha bozabilir.

Başkan Zelenskiy, Rusya’yı destekleyen  etnik siyasiler ile Ukrayna’nın bağımsızlığını savunan radikaller arasında bir denge kurmak zorunda.  Örneğin  Zelenskiy hükümetinin, ülkenin en büyük tarihçisi olarak bilinen Volodymyr Viatrovych’i, zamanında Nazilerle işbirliği yaptığı  için görevinden alması milliyetçilerin gözünde puan kaybetmesine neden oldu.  

Zelenskiy’nin görevi devir almasının daha üçüncü haftasında bir düzine ulusalcı kurum Başkan’a açık bir mektup yazarak ülkenin karşı karşıya olduğu sorunları ve tehditleri idrak edemediğini iddia etmişti.  

Hayatında ilk defa siyaset yapan  eski komedyen Zelenskiy bir yanda ülkeyi saran yolsuzluklarla mücadele ederken, bir yanda da ekonomik istikrarı sağlamak zorunda. 

Zelenskiy’nin başkanlığı fiili olumlu şartlar da doğurmakta. Ukraynalı Yahudi gençler  gelecek planlarını  öncelikle bir Batı ülkesi üniversitesine kabul edilmek şeklinde yaparken, bazıları bugünlerde planlarını ülkede kalmak lehine değiştirebiliyor.  

Siyasi kariyerine sıfırdan başlayan 41 yaşındaki komedyen aktörün Ukrayna toplumu tarafından ‘Doğru adam’ olarak kabul edilmesi ise ülke tarihinde bir rekor: Yüzde 70. Şimdiye kadar hiçbir eski başkan bu konuda yüzde 47’yi geçmemiş.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR