7 Temmuz 2020 Salı 03:20

UNESCO tarihinde bir ilk

UNESCO Yahudilerle alay eden kuklaların yer aldığı Aalst Karnavalı ile bağlarını koparmak için oylamaya gidiyor.

Kültür 1352 görüntüleme
13 Kasım 2019 Çarşamba

Her yıl Belçika’da düzenlenen Aalst Karnavalı kapsamında 3 Mart’ta Ortodoks Yahudilerin omuzlarında para tutan farelerle karikatürize edildiği devasa şişme kuklalar sokaklarda gezdirilmişti. Karnaval UNESCO’nun dünya çapında tanıdığı ve Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde bulunan karnavallardan biriydi. UNESCO bu karnavalla bağlarını kopararak listeden çıkarmak için gelecek ay tarihinde ilk kez oylamaya gidiyor. Karar taslağına göre karnaval kapsamındaki bu eylemin antisemitizmi provoke ettiği ileri sürülüyor.

Söz konusu karnavalda daha önce 2009’da bazı göstericiler kanca şeklinde sahte burun takarak Filistin sembolleri taşıyan Ortodoks Yahudiler kılığına girmiş; 2013’te ise bazı katılımcılar ‘Zyklon B’ yazılı teneke kutuları taşıyan Nazi subayı üniforması giymişlerdi. Zyklon B gazını Naziler Yahudileri gaz odalarında öldürmek için kullanmışlardı. Karnavalın UNESCO’nun tüzüğüne aykırı olduğu belirtilen taslakta “Bu gibi performanslar kötü niyetli olmasa da, toplumlar ve bireyler arası karşılıklı saygı gereksinimlerine ters düşmektedir” denildi.

Aalst’ın belediye başkanı ve karnaval organizatörleri ifade özgürlüğü ve parodi yapıldığı gerekçesiyle suçlamaları reddediyor. 66 ülkenin temsilcilerinin katılacağı oylama Kolombiya’da yapılacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL