7 Temmuz 2020 Salı 02:06

‘Sefarad’ için 1,2 milyon dolar

Portekiz’in küçük Yahudi cemaatinin büyük bütçeli filmi.

Dünya 2155 görüntüleme
18 Kasım 2019 Pazartesi

Portekiz’in küçük Yahudi cemaati Porto, tarihi hakkında yaptığı filme 1,2 milyon dolar harcadı. Avrupa’nın en küçük Yahudi cemaatlerinden Porto Yahudileri tarihlerini anlatan bir film için 1,2 milyon dolar harcayınca bir rekora da imza attı. JTA haberinde, Avrupa’nın hiçbir Yahudi cemaatinin kendi tarihi hakkında film için böyle bir bütçe ayırmadığını belirtti. 

Sefarad adlı 90 dakikalık film, Portekiz’in yüzyıllarca sürmüş Yahudi hayatını, yarı belgesel şeklinde, önemli Yahudi şahsiyetlerin yaşadıklarından enstantaneler vererek anlatıyor. Film 15. yüzyıldan bu yana Yahudi hayatını,  değişik yüzyıllar arasında ileri geri giderek veriyor.  Film geçtiğimiz cuma gününden itibaren iTunes’dan indirilebiliyor.   Amazon Prime müşterileri filmi seyretmek için 15 Aralık’ı beklemek zorunda. 

Sefarad’ın açılışındaki tarihi canlandırmalar, kostümler ve çekim teknikleri, izleyiciye yüksek bütçeli bir Hollywood filmi seyrediyormuş hissini veriyor.  JTA’ya ismini vermeden konuşan bir yetkili filmin bütçesinin kaynağının Portekiz vatandaşlığına başvuran Sefarad Yahudileri olduğunu belirtti.  Portekiz  dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan Sefarad Yahudilerine geri dönüş kanunu çerçevesinde vatandaşlık veriyor.  İspanya ve Portekiz 15. Yüzyılda Yahudileri İber Yarımadasından Engizisyon ile kovmuştu. 

Sefarad Yahudileri, Lizbon ve Porto cemaatlerine bu konuda gerekli belgeleri sağlamak  dışında kişi başına 500 Euro gibi harçlar da ödemek zorumda.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL