Fransa’da nefretle mücadele için özel polis teşkilatı

Geçtiğimiz çarşamba günü Strasbourg yakınlarında Westhoffen’da, Yahudilere ait 107 mezar taşının üstüne gamalı haç çizilmesi sonrası İçişleri Bakanı Christophe Castener’in Nefretle Mücadele Biriminin kurulacağını açıklaması dikkat çekiyor.

Fransa’da nefretle mücadele için özel polis teşkilatı

Saldırıdan sonra, antisemit saldırıların oldukça fazla olduğu Baş-Rhin bölgesine ziyarette bulunan Castaner, jandarmaya bağlı yeni birimin kurulacağını resmi olarak açıkladı.

Kurulması planlanan bu yeni birim, Baş-Rhin bölgesindeki mezarlığa yapılan saldırı hakkındaki  soruşturmayı yönetecek.  Özel birim bunun yanı sıra, her tür inanç grubuna karşı işlenen nefret suçlarını da takip edecek.  Fransa Emniyeti içinde hali hazırda  İnsanlığa karşı işlenen suçları, soykırımla ve savaş suçlarını araştıran özel  birimler de var.

Nefret suçları ile mücadele edecek yeni emniyet birimi haberi Yahudi  çevrelerde memnuniyetle karşılandı.

Fransa Yahudi Kurumları Konseyi Başkanı Francis Kalifat, basına yaptığı açıklamada, Fransız devletinin bu yeni  girişimini ''Bu karar beni çok mutlu etti. Fransa’da antisemit, ırkçı, homofobik, seksist saldırılar var.   Artık radikal kararlar almanın zamanı geldi” ifadesi ile karşıladı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın