“Yüzyılın Anlaşması” ne zaman açıklanacak?

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” adını verdiği ve 70 yıllık Arap-İsrail çatışmasına kalıcı bir çözüm getireceğini iddia ettiği barış anlaşmasının ne zaman açıklanacağı konusu Washington için bir sorun oldu.

“Yüzyılın Anlaşması” ne zaman açıklanacak?

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konuda daha kesin bir karar vermediği gelen haberler arasında. İsrail basını anlaşmanın mart ayında yapılacak seçimden önce veya  sonra açıklanmasının İsrail’deki oyların yönüne etki edeceğinden söz ediyor. 

Hakkında soruşturmalar açılan Başbakan Binyamin Netanyahu anlaşmanın seçimden önce açıklanması için Trump yönetimine baskı yaparken, İsrail muhalefetinden Benny Gantz kendi oylarını riske atacağını düşünerek buna karşı çıkıyor, seçimden sonra açıklanmasını istiyor. 

Aslında söz konusu barış anlaşması İsrail’de siyasi bunalımlar ve koalisyon problemi çıkmasaydı geçtiğimiz yıl açıklanacaktı.  

Ayrıntıları halen gizli olan anlaşma için geçtiğimiz yaz Bahreyn-Manama’da ‘Barış’tan Refaha’ isimli bir çalıştay düzenlenmiş, barış olduğu takdirde Filistin halkının ekonomik kalkınması için  Ortadoğu ülkelerinin nasıl bir finansal yardım yapacağı tartışılmıştı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın