“Son Durak Auschwitz”

Auschwitz’de yazılan tek roman İngilizce olarak yayınlanacak.

“Son Durak Auschwitz”

Elizaer de Wind tarafından Auschwitz Nazi ölüm kampında yazılan “Son Durak Auschwitz” adlı roman ilk defa İngilizce olarak kampın kurtuluşunun 74. Yılında 20 Ocak’ta yayınlanacak. 

Kampın Sovyet Kızıl Ordusu tarafından 1945 yılında kurtuluşundan hemen sonra yazılan, uzun adı: “Son Durak Auschwitz: Kampta nasıl sağ kaldım” adlı  roman eski bir hatıra defterinin üstüne kampın imkansızlıkları içinde kurşun kalemle yazılmıştı.  

Yazar romanı saklandığı eski çamaşır yığınlarının içinde yazmış savaş sonunda kimin eline düşeceğini bilmediğinden (Almanlar mı, Ruslar mı, Amerikalılar mı?) romanı Hans Van Dam olarak imzalamıştı.  

Kitap, arka planda  kamptaki korkunç cinayetlere ışık tutarken, yazarın 10 numaralı blokta tutulan karısı, Friedel’e duyduğu aşkı anlatıyor.  Auschwitz ölüm kampında 10 Numaralı Blok, Nazi doktorların mahkumlar üzerinde tıbbi deneyler yaptığı binaydı.   

Hem Elizaer de Wind, hem de eşi Friedel yaptığı ölüm yürüyüşlerine rağmen kamptan sağ kurtulmayı başarmıştı.  Kitap 1946 yılında Felemenkçe yazılmasına rağmen kısıtlı bir okur kitlesi tarafından okunmuş, kurtulanlar dışında fazla bilinmeyen bir kitap olmuştu.

Winds 1987 yılında vefat ettiğinde ailesi  kitabı dünyanın çeşitli dillerinde yayınlamak istemiş, ancak başarılı olamamıştı. Roman  kampın  özgürlüğüne kavuştuğu 74. yılda İngilizceye çevrildi, yakında da birçok dilde piyasaya çıkacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın