New Jersey’de Antisemitizmle mücadele kanunu

New Jersey’de  Antisemitizmle mücadele  kanunu

New Jersey Valisi Phil Murphy geçtiğimiz hafta antisemitizm ve nefret suçlarının artışını engelleyebilmek için iki yasa tasarısı imzaladı. İlk yasa tasarısı, New Jersey’nin terör saldırısı riski bulunan ibadet yerleri de dâhil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına sağladığı ödeneği 1 milyon dolar arttırmayı planlıyor.

Tasarının destekçilerinden biri, Eyalet Senato Başkanı Stephen Sweeney, “Hiçbir birey, grup ya da örgüt, ırkı, dini veya geçmişi yüzünden tehdit veya şiddet eylemleri karşısında savunmasız kalmamalıdır. İbadet yerleri ve insanların bir araya geldiği yerler bu destekle daha çok korunacak. Hiç kimsenin önyargı veya nefret sebebiyle dininin veya etnik onurunun gereklerini yerine getirmekten korkmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İkinci yasa tasarısı terör suçu tanımını, “Bireyin ırkı, dini, cinsel tercihi, cinsiyeti veya inancını etkilemek isteyen veya bu sebeplerle onlara karşı terör suçu işleyen kişileri” kapsayacak şekilde genişletiyor. Bu yasa tasarıları Jersey City’de Aralık 2019’da bir koşer süpermarkete yapılan silahlı saldırı dâhil olmak üzere eyalette nefret suçlarının ve antisemitizmin artmasından sonra imzalandı. Son zamanlarda yayınlanan bir rapora göre, New Jersey eyaletinde nefret suçları 2019’da yüzde 65 artış göstermiş.

Murphy “Eyaletimiz ve ülkemiz yükselen bir antisemitizm ve diğer nefret şekilleriyle karşı karşıya. New Jersey halkını ve ülkemizi koruyabilmek için terörizme karşı bir olmalı ve nefretin her türlüsünün yok edilmesi hakkındaki kararlılığımızı tekrar ortaya koymalıyız. Bu yasa eyaletimizde nefrete müsamaha gösterilmeyeceğini açıkça belirtmek için çok önemlidir” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın