29 Mart 2020 Pazar 22:24

Portekiz, engizisyon için resmi anma günü ilan etti

Portekiz Parlamentosu, ülkede Yahudilere karşı gerçekleştirilen engizisyonun her sene 31 Mart günü anılacağını onaylayan tasarıyı kabul etti.

Dünya 2277 görüntüleme
18 Mart 2020 Çarşamba

Portekiz’de kabul edilen yeni tasarı tüm siyasi partilerden destek aldı. Engizisyon Kurbanlarını Anma Günü olarak kabul edilen 31 Mart ise, 1821 yılında engizisyonun Portekiz'de resmi olarak yasaklandığı gün olmasından dolayı seçildi.

1497 yılında Yahudilerin Portekiz'den atılmaları, kalan Yahudilerin katledilmeleri ve 1536 yılında Portekiz engizisyonunun başlaması, ülkede yaşayan Yahudiler için çok kötü sonuçlanmış, on binlerce Yahudi'nin ülkeden kaçmasına sebep olmuştu.

Bazı Yahudiler, zorla Hristiyanlığı seçmiş olmalarına rağmen, yüzyıllar boyunca dini uygulamalarını ve geleneklerini gizlice yerine getirdi. Portekiz engizisyonu ve Yahudilerin ülkeden kovulmaları, İspanya'da gerçekleşen benzer olaylar sonrasında yaşanmıştı: İspanya'da da 1478 yılında engizisyon başlamış ve ardından bunu 1492 yılında Yahudilerin ülkeden kovulmaları takip etmişti, on binlerce Yahudi İspanya'dan kaçmak zorunda kalmıştı.

İspanyol ve Portekiz Yahudi cemaatlerinin soyundan gelenleri dünyadaki Yahudi cemaatleriyle tekrar bir araya getirmek için kurulmuş Reconectar organizasyonu, yeni kanunu sevinçle karşıladı. Reconectar Başkanı Ashley Perry (Perez), “Bu tarihi ve önemli bir karardır. Sonunda, 275 yıl boyunca insanlarımızın izini bırakmadan onları avlamış engizisyon rejiminin on binlerce kurbanının resmi olarak anıldığı bir gün olacak” şeklinde konuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Vizyondakiler

Vizyondakiler