Google Photo Scan ile çekmecelerdeki tüm çocukluk fotoğraflarınız da buluta taşınıyor

Google Photo Scan ile çekmecelerdeki tüm çocukluk fotoğraflarınız da buluta taşınıyor

Fotoğraf depolama ve paylaşımı konusunda birçok uygulama bulunuyor. Her uygulama belirli bir özelliği ile öne çıkarken, bir insanın ihtiyaç duyabileceği her türlü özelliği bünyesinde bulunduran bir İsviçre çakısı yok maalesef.

İlginç karşılaştırmalı istatistiklere rast geliyorum bazen; 1800’lerin sonlarına doğru bi yılda dünyada çekilen fotoğraf adedinden daha fazlası bugün akıllı telefonlar sayesinde bir günde çekiliyor. Özellikle aile büyüklerinin yer aldığı ve ailelerimizin hatıralarını barındıran fotoğraflar evlerde kimi zaman bir çekmecede, kimi zaman bir sandığın içinde aile toplantılarında sıraların kendine gelmesini sabırla beklerler. Bayramlarda, uzak akraba ziyaretlerinde adeta bir ritüel gibidir, eski fotoğraflara bakarak hatıraları yad etmek.

Dijital kameraların çıkması ile bu tip paylaşımlar daha gerçek zamanlı, mekândan bağımsız ve süratli hale gelmiş olsa da özellikle çocukluğunu ve gençliğinin ilk yıllarını yirminci yüzyılda geçiren bizim neslimiz için eski fotoğraflar vazgeçilmezdir.

Google, eski fotoğrafların da kaybolmadan saklanmaları, tarih, mekân ve yüzlerinin akıllı tahminler ve yapay zekâ uygulamaları ile günümüze uygun hale getirilmelerini sağlayacak bir uygulama duyurdu kasım ayı başında. Photo Scan adını verdikleri uygulama ile eski fotoğrafların basit bir fotoğrafını çekmiyorsunuz, bir adet merkezini, birer adet de dört köşesini merkeze alacak şekilde, tercihen flaşsız olarak 5 kare çekim yapıyorsunuz. Uygulama, çekilen beş kareyi kusursuz bir şekilde birleştirerek ışık kayıplarının oluşmasını önlüyor ve fotoğrafı orijinaline en yakın halde dijital hale getiriyor.

Soğuk kış günleri için güzel bir uğraş, hobi olabilecek ve hatıralarınızın nesiller boyu saklanmasını sağlayacak bu uygulamaya bir göz atın derim...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
691