14 Nisan 2021 Çarşamba 04:16
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Frued’un kendini anlattığı mektubu açık artırmada

Sigmund Freud’un el yazısıyla kaleme aldığı, otobiyografik mektup, açık arttırma ile satışa çıkarılıyor.

Kültür 4009 görüntüleme
5 Eylül 2018 Çarşamba

Freud’un kişisel bilgilerini kaleme aldığı mektup, Los Angeles’taki Nate D. Sanders Müzayede Evi tarafından satışa çıkarılıyor. Sigmund Freud mektupta, Yahudi geçmişini, atalarını, eğitimini, evliliğini, çocuklarını ve tıp doktoru olarak başladığı mesleğini anlatıyor.

Sigmund Freud sonrasında psikanalitik teorilerini nasıl geliştirmeye başladığını, o dönemde psikanalize olan ilgi ve tepkileri detaylı bir şekilde kaleme alıyor.

“6 Mayıs 1856’da Freiberg’de doğdum. Annem ve babam Galiçya’dan geldi. Annem Nathansohn olarak doğdu. Babam tüccar bir aileden geliyor. Babamın anlattığına göre, Freud Ailesi, anavatanları olan Köln şehrini Yahudilerin katledildiği bir dönemde terk ederek doğuya doğru göç etti.”

Sigmund Freud’un bu mektubu 30 Haziran 1913 tarihinde Viyana’daki evinde yazdığı belirtildi. Mektup, meslektaşı ve daha sonra psikanaliz konusunda takipçisi olan Dr. Paul Federn’e hitaben yazıldı. Müzayede evinin sahibi Nate Sanders, mektupla ilgili olarak, “Bu, ilk elden yazılmış, kişisel, Freud’un Yahudi mirasını anlattığı, çok nadir bir belge. Bu mektupta, Freud, Yahudi atalarına gösterdiği saygıyı dile getiriyor ve bunu meslektaşları ile paylaşıyor” açıklamasını yaptı.

Psikanalizin babası sayılan Freud’un kitapları, 1933 yılında Nazilerin iktidara gelmesinin ardından toplu olarak yakıldı. Ancak Freud uzun süre Nazi tehdidi görmezden gelerek Viyana’da yaşamaya devam etti. Eşi ve kızı Anna ile Haziran 1938’de Viyana’yı terk ederek Londra’ya yerleşti ve hayatını kaybettiği 23 Eylül 1939’a kadar İngiltere’de yaşadı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ