14 Nisan 2021 Çarşamba 04:52
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Polonya´da telefon rehberi Holokost mağdurlarına umut oldu

1939 yılında Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle basılma fırsatı bulamayan bir telefon rehberinin içindeki bilgiler, ülkede mülklerini kaybetmiş olan Yahudiler için ümit oldu.

Kültür 2448 görüntüleme
12 Eylül 2018 Çarşamba

II. Dünya Savaşı’nda, Almanların işgali öncesinde basılmaya hazırlanan Polonya telefon rehberindeki bilgilere dayandırılarak yüksek teknolojinin kullanıldığı bir veri tabanı oluşturuldu. World Jewish Restitution Organization (WJRO) / Dünya Yahudi Tazmin Kurumunun ön ayak olduğu girişim sayesinde kişiler aile isimlerini girerek savaş öncesinde sahip oldukları gayrimenkullerin listesini görebiliyor. Sistemdeki gayrimenkul sayısı 2.613 ve bunun yarısından çoğunun Yahudilere ait olduğu düşünülüyor.

Savaş öncesi 3,3 milyon Yahudi nüfusuyla Polonya, Naziler ve komünist rejim tarafından el konan özel mülkleri sahiplerine iade etme hususunu yasallaştırmayan tek Avrupa ülkesi konumunda. Polonya bu konuları mahkeme yoluyla çözüyor.

Bugüne kadar söz konusu mülklerin 300 tanesi için başvuru yapıldı ancak henüz sonuç alan kimse bulunmuyor.

WJRO’nun Operasyondan Sorumlu Başkanı Gideon Taylor, telefon rehberinin Polonya hükümeti tarafından veri tabanının oluşturulmasını çok olumlu bir adım olarak gördüklerini belirtti. Rehber 2014 yılında açık arttırmada 3 bin dolar karşılığında alınmıştı. Polonya bu zamana kadar Yahudi cemaatine ait milyonlarca dolar değerindeki binaları yasalar dahilinde geri vermişti ancak özel mülkler için gelen baskılara rağmen bir yasa çıkarmadı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ