28 Şubat 2021 Pazar 19:58
vakko
vakko

İlber Ortaylı İsrail izlenimlerini paylaştı

Bir kongreye katılmak için İsrail’e giden Prof. Dr. İlber Ortaylı, orada bulunduğu süre içindeki izlenimlerini Şalom ile paylaştı. Prof. Ortaylı, İsrail halkı ile ilgili gözlemlediği değişimleri de aktardı

Elda SASUN Dünya 2621 görüntüleme
20 Eylül 2018 Perşembe

Türkiye’den kendisi ile birlikte kongreye katılan tek akademisyenin Prof. Dr. Ömer Turan olduğunu belirten Prof. Ortaylı şunları söyledi:

“Kongre konusu, 20. yüzyılda eski imparatorlukların yıkılması ve yeni devletlerin ortaya çıkışıydı. I. Dünya Harbi’nde Osmanlı İmparatorluğu, İsrail için önemli bir kesim tarihçesidir. Konu bu kongrede yeterince ele alınmış görülmüyor ama, şüphesiz her zaman olduğu gibi değerli tebliğler de vardı. Üç önceki kongre Tel Aviv’de yapılmıştı ve I. Dünya Harbi’nde Osmanlı İmparatorluğu’nun rolü üzerine çok verimli tebliğler verilmişti. Gelecek toplantılarda geçmişte olduğu gibi konuların düzelmesi temenni edilir.”

İlber Ortaylı, İsrail halkı ile ilgili görüşlerini de paylaştı:

“İsrail seyirlerinde değişiklikler görülüyor. Hayat daha çok sokağa taşmış. İnsanlar beslenmeye dikkat ediyorlar ve spor yapıldığı anlaşılıyor. Hayatın pahalılığından şikâyet ediyorlar.

İnşaat sayısı çok fazla ve gökdelen sayısında artış yok fakat toprağın yetmezliği göze çarpıyor, galiba İsrail Necef Çölüne doğru genişlemeye ister istemez mecbur kalacak.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU