14 Nisan 2021 Çarşamba 05:16
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Fizik Nobel Ödülleri açıklandı

2018 Nobel Fizik Ödülü lazer fiziğinde çığır açıcı icatlarıyla Arthur Ashkin ile ekip olan Gérard Mourou ve Donna Strickland arasında ikiye bölündü.

Kültür 3117 görüntüleme
2 Ekim 2018 Salı

Artur Ashkin, optik cımbız ve biyolojik sistemlerde bu cımbızın kullanımı konusunda; Mourou ve öğrencisi Strickland ise yüksek yoğunlukta,ultra kısa aralıklı optik titreşimler konusundaki buluşları sayesinde ödüle hak kazandı.  

Nobel Ödülünü kazanan en yaşlı insan unvanı kazanan Ashkin, 1922 yılında ABD'nin New York kentinde Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Ashkin parçacık, atom, virüs  ve diğer mikroskobik ölçekte yaşayan organizmaları lazer ışını ile tutan cımbızı icat etti. Böylece Ashkin, bilim kurgu filmlerindeki gibi ışığın radyasyon basıncıyla fiziksel objelerin yerini değiştirmeyi, onları iterek ışının merkezine toplamayı ve orada tutmayı başardı. 1987’de cımbızla ilk kez yaşayan bir bakteriyi ona zarar vermeden yakaladı. Bu sistem şimdi yaşamın nasıl işlediğini çözmek için kullanılıyor.
Ödülün diğer sahipleri Fransız Mourou ve Kanadalı Strickland 1985’de yazdıkları ortak tez ile yüksek yoğunluklu, çok kısa aralıklı optik titreşimlerin çok küçük nesnelerin ve çok hızlı süreçlerin araştırılabilmesini sağladı. Bu icatları özellikle gözlerde lazer ameliyatlarında kullanılıyor. Donna Strickland, Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan üçüncü kadın oldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ