5 Ağustos 2021 Perşembe 20:34

Sidi, Kaneti Ve Misistrano

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 2640 görüntüleme
3 Ekim 2018 Çarşamba


SİDİ

Sidi soyadı orta çağda İspanya ve Portekiz’de rastlanan Sayyed (Seyyid) unvanından kaynaklanmaktadır. (Encyclopedia Judaica İkinci Baskı Cilt 18). Arapça kökenli bu sözcük İspanyolca Monsignor unvanının karşılığı olup çok kez ‘El Cid’ olarak da ifade edilmekteydi.

Kalıtsal [irsi] olan bu unvanın daha sonra soyadı olarak kullanılmış olması doğaldır.

Ünlü Fransız yazar Pierre Corneille’in 1624 yılında yayınladığı ve aynı yıl sahneye konan ünlü eseri ‘Le Cid’ de bu unvandan esinlenmiştir.

 

KANETİ

Kaneti soyadının kökü büyük bir ihtimalle, İspanya’nın Kuzeydoğusunda Aragon bölgesinde Terual iline bağlı Caňete (Türkçe fonetiğiyle Kaniete) beldesine uzanmaktadır. İbranice’de ‘-i’ son ekinin ‘bir yere ait olmak, bir yerden gelmiş olmak’ anlamında kullanıldığını daha önce görmüştük.

Bir diğer varsayım, Tanah’ın Hezekiel Kitabında bahsi geçen (27:23) Kanne öz adıyla ilintili olabileceği ise de şahsen ilk yaklaşımı daha gerçekçi ve bilimsel bulmaktayım.

Caneti, Canetti, Canetty vs. gibi değişik imlâlarla kullanılan bu soyadını taşıyanlar arasında özellikle iki ismi rahmetle analım: Bulgaristan’da doğan, daha sonra İngiltere’ye göç eden, 1981 yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ünlü yazar Elias Canetti (1905-1994) ve Türk Yahudi toplumunun mümtaz hukukçusu, İstanbul Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Kürsüsünün değerli hocası, rahmetli Prof. Dr. Selim Haim Kaneti.

 

MİSİSTRANO

Daha önce gördüğümüz gibi ‘mi’ ön eki ile ‘ano’ son ekinin varlığı ‘bir  yerden gelmeyi’ anımsattığından bu soyadının Fransa’nın güney doğusunda bulunan Sisteron kentinden ayrılanlar tarafından kullanıldığı izlenimini vermektedir. Söz konusu bölgenin, Yahudi yerleşimi bilinen yöreye yakınlığı da bu varsayımı kuvvetlendirmektedir.

Bu vesile ile, Cumhuriyet dönemi Yahudi-İspanyolcası basının değerli yazarlarından İsak Misistrano’yu rahmetle anıyorum.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental