14 Nisan 2021 Çarşamba 05:10
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İtalyan üniversitelerinden Yahudilere özür

İtalyan üniversiteleri II. Dünya Savaşı döneminde toplu olarak ırkçı yasalara uydukları, Yahudi öğretmen ve öğrencileri kovdukları için Yahudi cemaatinden özür diledi.

Kültür 1917 görüntüleme
3 Ekim 2018 Çarşamba

86 İtalyan üniversitenin rektörü zamanında yasayı kabul edip uyguladıkları için özür dilemek için 20 Eylül’de Pisa şehrinde toplandı. Pisa şehrinin etekleri İtalyan kralının 1938’de, ‘Irkın Savunulması Adına’ yasanın ilk hükmünün imzalandığı yerdi. Haftalar içinde 448 profesör işinden kovulmuş, 727 öğrenci akademi ve araştırma merkezlerinden atılmıştı. Aynı uygulama İtalya’nın ilk ve ortaokullarında da geçerli oldu.

Pisa Üniversitesi Rektörü Paolo Mancarella, açılış konuşmasında tüm eğitim kurumlarının bu kurala uyduğunun ve ülkede hiçbir öğretim görevlisinden bunu protesto etmediğini altını çizdi. Mancarella bu özrün 80 yıl sonra, bugün özellikle İtalya’nın ve Avrupa’nın üzerinde kara bulutlar dolaşırken gelmesinin, her türlü ayrımcılığa karşı çıkıldığını haykırmak için iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

İtalya Devlet Başkanı Sergio Mattarella’nın bir mektup yolladığı etkinliğe İtalyan Yahudi Cemaatinin önde gelenleri, entelektüeller ve kamu çalışanları katıldı.

Mussolini rejimi Yahudileri kamusal yaşamın her alanında dışlamış ve II. Dünya Savaşında 8 bin Yahudi’yi toplama kamplarına yollamıştı.

Üniversiteden kovulan isimler arasında Emilio Segre (Fizik Nobelli-1959), Roma Üniversitesi Matematik Bölümü Kurucusu Federigo Enriques, ekonomi tarih profesörü Angelo Segre, fizik profesörü Bruno Rossi, mikrobiyolog Salvador Luria (Tıp Nobelli-1969) ve nörobiyolog Rita Levi Montalcini de (Tıp Nobelli -1986) bulunuyordu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ