14 Nisan 2021 Çarşamba 04:45
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Amos Oz’a Tolstoy’dan mektup var

Hâlâ bir Nobel Ödülü kazanmayı bekleyen Amos Oz hiç beklemediği bir yerden onurlandırıldı.

Kültür 2640 görüntüleme
24 Ekim 2018 Çarşamba

“Sevgili Bay Oz, ödülü kazanmanızdan dolayı sizi tebrik ederim” diye başlayan mektup Bay Tolstoy imzasını taşıyordu. Oz, Haaretz gazetesine verdiği röportajında 108 sene önce ölmüş bir yazardan mektup almanın onu şaşırttığını belirtiyor ve başta bunun bir şaka olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Mektubun yazarı, ünlü yazar Leo Nikolayevich Tolstoy’un torununun torunu olan Vladimir Ilyich Tolstoy. Kendisi 2003 yılından beri verilen Yasnaya Polyana (Tolstoy’un yaşadığı şehir) Edebiyat Ödülleri komitesinin başkanlığını yapıyor. Üç yıl önce uluslararası kategorisi de açan yarışma, edebiyat dalında Rusya’nın en prestijli ve önemli olayı.

Oz, 2014 yılında çıkardığı Judas adlı eseriyle ödüle layık görülerek 16.500 doların sahibi olacak. Tören gelecek hafta Moskova’da Bolşoy Tiyatrosunda gerçekleşecek. Kitabı Rusça’ya çeviren Victor Ratdutzky ise 7.400 dolar tutarında bir ödülün sahibi olacak.

Nobel Ödüllü Orhan Pamuk da 2017 yılında bu ödüle layık görülmüştü.

Amos Oz, İsrail’in en tanınan ve bol ödüllü yazarı. 79 yaşındaki yazar son dört yılda Judas ile birlikte üç roman daha yayınladı. Judas, İbrani Üniversitesinde yüksek lisans tezini yazmaya çalışan Shmuel Ash isminde, geçim sıkıntısı çeken bir öğrencinin, Peygamber İsa’ya ve onu ele veren Judas’a Yahudi bakış açısından yaklaşımını anlatıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ