5 Ağustos 2021 Perşembe 20:28

Altaras-Elterraz-Salinas

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 2899 görüntüleme
24 Ekim 2018 Çarşamba

Altaras-Elterraz

Altaras, Encyclopedia Judaica’ya göre, Kastilya kökenli bir sözcük olup daha sonra Fas, İtalya, vb ülkelerde yayılmış bir ailenin adıdır.

Bet Hatfutsot bu soyadının kökenini Arapça ‘nakışçı’ anlamına gelen ‘Elterraz’ veya Alterraz sözcüğüne bağlamaktadır.

11. yüzyılda Kastilya’da yaşamış olan Sidi İbn Altaras Karaylığı İspanya’ya tanıtan bir eserin yazarı olarak bilinmektedir. 14. yüzyıl İspanyol belgelerinde ayrıca Taroc veya Teroc gibi yaklaşık soyadları da okunmaktadır.

İspanya çıkışından sonra bu soyadına Fas’ta, Venedik’te, Saraybosna’da (Sarajevo), Safed’de ve Trakya’da rastlanmaktadır.  

Baruh Pinto ise Bet - Amikdaş’ta kurban töreninin icra edildiği bölümün adı olan ‘altar’ (sunak) sözcüğünden hareketle soyadını ‘bu töreni icra eden’ veya ‘sunağı inşa eden kişi’ kavramı açısından da ele almaktadır.  Şahsen, bu varsayımın ne lisan ne de uygulama açısından Altaras soyadıyla bağdaşmadığı görüşündeyim.

 

Salinas

M. Franco bu soyadını Fransa’nın doğusunda Jura bölgesinde Salins kenti ile ilişkilendirmektedir. Ancak söz konusu şehirde Yahudi yaşamıyla ilgili herhangi bir iz bulunmamıştır.

Köken bilimciler gerek İspanyolca gerek Portekizce lisanlarında ‘tuzla’ anlamına gelen bu soyadını taşıyan ilk kişinin bu iki ülkeden birinde yaşayan ve bir tuzlanın sahibi veya çalışanı olması ihtimalini paylaşmaktadır. Bu soyadına Hıristiyanlarda da rastlanması bu varsayımı güçlendirmektedir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental