5 Ağustos 2021 Perşembe 20:18

Soyadlarımız: Varon

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 4312 görüntüleme
31 Ekim 2018 Çarşamba

Varon isminin en güçlü bağlantıları Latince ve İspanyolca iledir.

İspanyolcada ‘varon’ sözcüğünün karşılığı ‘erkek, reşit olmuş erkek’ olup bu hususta köken bilimciler arasında mutabakat vardır1.

Sözcüğün kökeni ise Latincede ‘varo’ veya ‘varro’ ya dayanır. İspanya’da kovma ve engizisyondan çok önce Hristiyan İspanyollar arasında da bu soyadına rastlandığı gibi Yahudilikle herhangi bir bağlantısı olmayan çok sayıda Fransız Katolik erkeğin de bu adı taşıdığı görülür. Ayrıca Fransa’nın doğusunda Savoie bölgesinde de Varon isminde bir köy ve bir ırmak mevcut olduğu gibi kökleri Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan ve Yahudi olmayan 20-30 Varon ailesi yaşamaktadır. Engizisyon döneminde Hristiyanlığı kabul emiş veya etmiş gibi görünen bazı ailelerin herhangi bir olumsuz çağrışım yapabilecek salt İbrani veya salt Hristiyan kökenli bir soyadı yerine ‘tarafsız’ bir anlamı olan ‘varon’ sözcüğünü yeğlemelerini anlamak mümkündür2.

Tanah’ın Devarim (Yasanın Tekrarı) 33:1 ayetinde okunan “Tanrı adamı Musa” (Ish Haeloim) İspanyolca ‘Varon de Dios’ olarak ifade edilir3.

Ronaldo Hinojosa’nın Claros Varones de Belken kitabı İngilizceye Fair Gentlemen of Belken County başlığıyla çevrilmiştir4.

Bu vesileyle, Varon soyadını taşıyanlardan üç ünlü ismi vurgulayalım: Klasik Türk Musikisi bestekârı İsak Varon (1882-1962), Mecidiye Nişanıyla onurlandırılan Zonguldak Posta Müdürü Nahman Varon (1878-1959) ve pop müziği söz yazarı, bestekâr ve yapımcı Nino Varon.

 

1 Sözcüğün az kullanılan bir diğer anlamı da ‘inşatlarda kullanılan ahşap kiriş’tir.

2 Bension Varon, Tale of a Name: Varons Across Time and Space (2000) ve The Varons of Çanakkale (2008), ayrıca kendisiyle 2009 ve 2018 yılları yazışmaları.

3 Rav David Sevi’ye teşekkürler.

4 2015.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental