24 Ekim 2021 Pazar 05:45
Op Dr Mücteba Gündüz

BAE’de İsrail Ulusal Marşı çalındı

İsrail ulusal marşı (Hatikva), Katar’ın ardından başka bir körfez ülkesi olan Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) başkenti Abu Dabi’de çalındı.

Spor 2174 görüntüleme
31 Ekim 2018 Çarşamba

Uluslararası Judo Federasyonu tarafından Abu Dabi’de düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvasında İsrailli Sagi Muki, 81 kilo altı sporcuların yarıştığı kategorinin final maçında Estonyalı rakibini yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Muki’nin finali kazanmasının ardından düzenlenen madalya töreninde İsrail’in ulusal marşı çalındı. Böylece İsrail’in marşı diplomatik ilişkilere sahip olmadığı Körfez ülkelerinden BAE’de ilk kez çalınmış oldu. Turnuvayı izleyen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, madalya törenin ülkesinin ulusal marşının çalınması nedeniyle duygusal anlar yaşayarak gözyaşı döktü. BAE, sürpriz şekilde iki günlük turnuvaya İsrailli judocuların kendi bayrakları altında mücadele etmesine izin vermişti. Bu kararın ardından Kültür ve Spor Bakanı Regev, İsrail Judo Takımı ile Abu Dabi’ye gelerek turnuvanın açılış törenine katılmıştı.

Geçen yıl İsrailli judocuların kendi bayrakları altında yarışmasına karşı çıkan BAE yönetimi, İsrailli bir judocu altın madalyasına kazanmasına rağmen bu ülkenin milli marşını da çalmamıştı. Öte yandan 3 Kasım’a kadar devam edecek olan Katar’daki Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonasına İsrail Milli Takımı da katılmış, şampiyonun açılış töreni sırasında katılımcı ülkelerden biri olduğu için İsrail ulusal marşı çalınmıştı. BAE ve Katar’ın da aralarında bulunduğu hiçbir körfez ülkesinin İsrail ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel