14 Nisan 2021 Çarşamba 03:50
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Audrey Hepburn’ün Nazilere karşı direnişi ‘Dutch GIrl’ kitabında

Nisan ayında çıkacak ‘Dutch Girl’ adındaki kitap, beyaz perdeyi şereflendirmeden önce Audrey Hepburn’ün gizli bir Nazi savaşçısı olduğunu gözler önüne seriyor.

Kültür 3302 görüntüleme
21 Kasım 2018 Çarşamba

‘Hollandalı Kız: Audrey Hepburn ve II. Dünya Savaşı’ ismindeki kitap Hollywood yıldızı, zerafet timsali Audrey Hepburn’ün Nazilere karşı Hollanda direnişine doğrudan müdahil olduğuna dair ispatlarla okuyucunun karşısına çıkıyor. Kitapta Nazilerin kurbanı olan Hepburn’ün amcası Count Otto van Limburg Stirum’un 188 sayfalık günlüğünden alıntılar bulunuyor. Yazar Robert Matzen, Nazi tutsaklığında dört ay boyunca tutulmuş, 1942 tarihli söz konusu günlüğün ortaya çıktığını ilk kez duyuran isim. Kitap, ‘Breakfast at Tiffany’s yıldızı Audrey Hepburn’ün daha evvel hiç yayınlanmamış fotoğraflarına da yer veriyor.

Hepburn’ün oğlu, Luca Dotti, kitabın girişi için bir yazı kaleme aldı. “İyi, kötü, sevgi ve merhamet sözcüklerinin annemin hikâyesinde neden bu kadar önemli olduğunu şimdi anlıyorum. Bazı gerçekler konusunda açıktı, diğerlerini ise benliğinin gizli alanlarında sakladı.”

Matzen Hepburn’ün 1944’te Arnhem’de, Bridge Too Far (Uzaktaki Köprü) Çarpışması sırasında bir doktorun asistanı olarak çalıştığını yazıyor. Savaşın ilk iki senesinde babasının bir Nazi ajanı, annesinin ise Nazi sempatizanı olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelmek zorunda kalan Hepburn, Arnhem’im en genç ve ünlü balerini idi. Kitapta Hepburn’ün kendi hatıralarının yanı sıra savaş zamanında onu tanıyan insanlarla röportajlara yer veriliyor. Gizli Hollanda arşivlerinden araştırmalar da bulunan kitapta savaş günlüklerinden alıntılar mevcut.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ