1 Mart 2021 Pazartesi 08:05
vakko
vakko

ROZİ LEVİ: Hayal ediyor, çalışıyor ve gerçekleştiriyoruz

120 yıllık bir geçmişe sahip olan Mişne Tora, diğer adıyla Öğrencilere Yardım Derneği Hanımlar Kolu Başkanı Rozi Levi’ye yeni göreve başlayan yönetim kurulunu, misyonlarını ve geleceğe yönelik planlarını sorduk.

Sibel KONFİNO Toplum 2620 görüntüleme
21 Kasım 2018 Çarşamba

Mişne Tora’nın kısa bir tarihçesini paylaşır mısınız?

Bu yıl kuruluşumuzun 120.yılını kutladığımız Öğrencilere Yardım Derneği 1898 yılında ‘Aavat Ahim’ adı altında kuruldu. Asırlık hayır kurumu, günümüze gelene kadar birçok öğrenciye burs vermenın yanı sıra yiyecek, ilaç, doktor, giyecek gibi ihtiyaçları karşıladı ve bu sayede pek çok öğrencinin hayatına dokundu.

Mişne Tora’nın amaçları nelerdir? Maddi kaynaklarını ne şekilde sağlar?

Misyonumuz cemaatimizin varlığını devam ettirebilmesi için iyi eğitimli, kültür seviyesi yüksek gençler yetiştirmek ve onlara gerekli imkânları sağlamak.

ÖYD maddi kaynaklarını tebrik kartları, hayırseverlerin bağışları, dini bayramlarda ve bütün sene gönderilebilen, gönüllü hanımlarımız tarafından hazırlanan masapan ve çikolata içeren kutu ve objeler ile bebek kutuları tarafından karşılamakta.

Bu sene Pesah Bayramında Hegkom’un hazırlayıp gönderdiği küçük tsadaka kumbaraları dağıttık. Bu kumbaraların birçok öğrenci tarafından geri dönüşüm yapılması bizi çok sevindirdi. Ayrıca çeşitli kermeslere katılıp yaptığımız masapanı (badem ezmesi) tanıtıyoruz. Bu seneki Yahudi Kültürü Avrupa Günü’nde açmış olduğumuz stand geniş toplum tarafından büyük beğeni topladı. Şeker Bayramında geniş topluma gönderebileceğiniz özel çikolata ve masapan kutuları da hazırlıyoruz.

Yeni Yönetim Kurulunu bizlerle tanıştırır mısınız?

Yönetim Kurulumuz bu güne kadar derneğimize başkanlık yapmış başkan ve yardımcılarından oluşmakta. Masamızda herkes büyük bir özveri ile halen çalışmakta ve tam bir aile ortamı havası ile derneğimize destek vermekte.

Bu sene Mişne Tora’ya beraber başladığım Sevgili Viktor Kohen Ülçer başkanım, yerini Davit Franko’ya bıraktı. Bu dönem ben de görevime devam ederken ailemize yeni katılan saymanımız Vitali Kutiel’in yanı sıra Yönetim Kurulumuz Yuda Tastasa, Viktor Ülçer, Rozi Özdana, Viki Eblevi, Şeyla Berk, Rozi Aranya, Janet Bolkar, Zali Romano, Mişel Kalma, Roni Rodrig, Sami Galamidi, Yusuf Besalel, Vivi Alboher, Sofi Pembegül ve Davit Bencuya’dan oluşmakta.

Hem ülke hem de cemaat olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Dernek bu durumdan ne şekilde etkilendi? Ayakta kalabilmek için ne tür bir yol planı belirlediniz?

Maalesef azalan bir cemaatimiz var ama buna rağmen biz ÖYD’yi sürekli cemaatimizin ve geniş toplumun da faydalanacağı birçok yeniliklerle gündemde tutmaya çalışıyoruz. Hastane için bebek tulumları ve bebek sepetleri, düğün, bar mitzva, bat mitzva, vijola için bağış bonbonyerleri, ayva helvası, mayıs ayında yaptığımız ve çok beğenilen incir reçeli gibi alternatifleri gönüllü hanımlarımız büyük bir titizlikle ve özveri ile hazırlayıp siz değerli ÖYD dostlarımızın beğenisine sunuyoruz.

Yeni yönetim olarak almış olduğumuz bayrağı biz de bir adım ileriye taşımayı hedefliyoruz. Tabi ki bu bir takım işidir. Yalnız başınıza hiçbir şey elde edemezsiniz. Bizim takımımız 50’ye yakın gönüllü hanım, eski başkanlardan oluşan yönetim kurulu ve buna ek olarak profesyonel çalışan ofis elemanlarından oluşmakta. Yenilikçi, yardımsever ve bize yardım etmek isteyen gençler varsa projelerini beraber hayata geçirmek için her zaman Mişne Tora ailesine bekliyoruz. Biz ilk başta hayal ediyoruz, sonra çalışıyoruz ve gerçekleştiriyoruz.

Bizler Mişne Tora ailesi olarak her türlü yeniliğe açık, gelişmekte olan bir kurumuz. Şu an bünyemizde burs verdiğimiz 120 çocuk ve çeşitli alanlarda ders ve psikolojik destek verdiğimiz çocuklar, bunun yanında yine giyecek yiyecek ve ders kitapları sağladığımız öğrenciler bulunmakta.

Bunun yanında sosyal sorumluluk projesi kapsamında Down Cafe’ye destek vermekteyiz. Senede birkaç kere onları Sarıyer’deki cafelerinde ziyaret edip bir gün onlarla beraber oluyoruz. Bu cafe’yi ziyaret etmenizi herkese tavsiye ederim. Cemaatimize ve destekçilerimize bize bu gururu yaşattıkları için ayrıca çok teşekkür ederiz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU