14 Nisan 2021 Çarşamba 04:12
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

‘BuDa Var’ Lounge Vol.1

Geçtiğimiz hafta yine neler olmadı ki. Brexit nedeni ile İngiltere’de kabinede bakanlar istifa etti, Trump Avrupa Ordusu nedeni ile Macron’a Twitter’dan sağlı sollu yürüdü, Kaliforniya kül oldu, Bitcoin’de hızlı geri çekilme başladı, ABD borsaları hâlâ Apple’ın etkisinden kurtulamadı, İsrail’de erken seçim tartışılmaya başladı.

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 3413 görüntüleme
21 Kasım 2018 Çarşamba

Dünya piyasalarından özet verdiğimiz geçen haftaki ‘Ministry of Fund’ haberimizden bu sefer ‘BuDa Var’ haber derlememize geçiyoruz. Buddha Bar 1996’da, Faubourg St Honoré Paris adresinde, Raymond Visan tarafından kuruldu ve Claude Challe ile küresel bilinirliğine ulaştı. Zaman içerisinde Mykonos’tan Abu Dhabi’ye şubeleri açılan Buddha Bar’ın İstanbul ve Türkiye türevini, Ministry of Sound’ın türevi ‘Ministry of Fund’ gibi Şalom’daki bu sayfamızda yine ekonomi ve dünya gündemine magazinsel yaklaştığımız derleme haberlerle “BuDa Var” olarak açıyoruz.

Reuters.com

Danimarka’nın en büyük bankalarından Danske Bank’ın Estonya şubesi 200 milyar Euro kara para aklama soruşturması nedeni ile zor günler geçiriyor. 2015’e kadar Deutsche Bank’ın muhabirliğini yaptığı bankadaki bu tutarın 800 milyar dolar off-shore Rus oligark mevduatının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Societe Generale ABD’deki davasında 1,4 milyar dolar ödeme ile uzlaşmaya gitti.

Almanya, Suudi gazeteci nedeni ile Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu ve 18 kişiye seyahat yasağı koydu.

İsrail’de hareketli iç politika ABD’nin barış planını tehlikeye atabilir.Disney’in Fox’un film ve TV varlıklarını 71,3 milyar dolara satın almasının önünde engel kalmadı. X-Men, Simpsons, Avatar gibi karakterler ABC, ESPN, Pixar, Marvel ve Star Wars ile aynı saflarda yer alacak.

WSJ.com

Facebook üst yönetiminde taşlar yerinden oynamaya devam edebilir.

Apple ile başlayan teknoloji hisselerine olan güven kaybı borsalarda geri çekilmeyi sürdürebilir.

Suudi Aramco 70 milyar dolarlık finansman bonosu halka arz planında vazgeçiyor, SABIC için başka planlar düşünüyor.

Piyasalar FED Powell’ın aralıkta faiz artışına Dallas’taki konuşmasında göz kırptığına inanıyor.

Bloomberg.com

Ortadoğu’da finans merkezi olan Dubai’nin ışığı sönüyor.

Elon Musk, Daimler Van bölümünün satın alımı için kapıyı tekrar açtı.

SpaceX Falcon 9’ların yeniden kullanımından vazgeçebilir. Pence’in Çin’e ticaret savaşı söylemi yeni bir soğuk savaş dönemi kaygısı yarattı. Nissan yönetim kurulu başkanının Tokyo’da tutuklanması kendisini koltuğundan etti.

İngiltere hazinesi Brexit’te kalmanın finansal tablosunu kalmaması ile kıyaslayacak. Bu referandum yanlılarının kazanımı olarak görülüyor.

FT.com

Fransa, Hollanda ve İspanya gibi İngiltere’den Brexit’te daha fazla şey istiyor.

ABD’li bilim insanları gelecekte yüksek teknoloji savaşlarına hazırlanıyor.

Romanya’da kabinenin üçte biri değişti.

İtalya’nın bütçe sorunsalının tahvil bono piyasasında bulaşma riski bulunuyor.

Japonya’nın dış ticaret açığı üçüncü çeyrekte büyüdü.

Almanya yapay zekâ çalışmalarını hızlandırmak için 3 milyar Euro harcayacak.Kaliforniya yangınının sigortacılığa maliyeti 13 milyar dolar olarak bekleniyor.

90’lar Gecesi

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü 1990 girişliler geleneksel yıllık buluşmalarını gerçekleştirdi. 2018 Şubat ayında efsane Bahçelievler Kampüsüne veda eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, Prof.Dr. Ümit Ataman, Prof.Dr. Oktay Güvemli, Prof.Dr. Nurgül Chambers, Prof.Dr. Gürbüz Gökçen, Prof.Dr. Ergun Tuna, Prof.Dr. Osman Altuğ, Prof.Dr. Tunç Erem, Prof.Dr. Aypar Uslu, Murat Akdoğan gibi birçok değerli isimden dersler alan ve dönem mezunları arasında Gökhan Gürcan, Melih Akosman gibi sigorta ve yatırım sektöründe genel müdürler, Prof.Dr. Burak Arzova, Doç.Dr. Evren Bolgün gibi akademisyen, ekonomist ve yorumcular, Batuhan Aydagül gibi eğitim gönüllüsü bulunan mezunlar dönem arkadaşları Selçuk Aksakal’ın Ataşehir’de yeni açtığı Dance & More Sanat ve Dans Okulunda buluştu.

Haberin magazin notu: Gazetemizin yazarlarından Üsküdar Amerikan ve Kadıköy Anadolu’dan 30 yıllık arkadaşlarım Janet Sabah Mitrani ve Eva Varon Çiton dışında, benden 5 dakika sonra Zeynep Kamil’de yan odada doğan ve yıllar sonra yollarımız Kadıköy Anadolu’da, sonrasında Marmara İşletme’de (ve Yapı Kredi Bankası’nda – Plaza ve Sultanhamam Şubesi’nde) kesiştiği için ve Mısır’da çölün ortasında rastlaştığımız için “dünya çok küçük dedirten” Rana Durbakayım Aylanç, Seda Özbay ve Cem Yılmaz da oradaydı. Gece, 82B ve 97A otobüslerindeki anılar gibi önemli yer tutan, Dost Café günleri anısına klasikleşen langırt turnuvası yerine mekâna uygun olarak 30 kişilik dans dersi ile son buldu.

Magazin haberinin notu: Müslüm filmi vizyonda rekora doğru koşuyor. Aynı döneme denk gelen Lady Gaga ‘Bir Yıldız Doğuyor’ ve Farrokh Bulsara’nın (Freddie Mercury, Queen) ‘Bohemian Rhapsody’ filmleri de iki yabancı efsanenin hayatını anlatıyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ