14 Nisan 2021 Çarşamba 04:27
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Amerikan PBS kanalında Hanuka belgeseli

Amerikalı PBS - Public Broadcasting Service (Kamusal Yayın Hizmeti) için çekilen belgesel 2 Aralık’a kadar ABD’nin onlarca şehrinde gösterilecek.

Kültür 2310 görüntüleme
28 Kasım 2018 Çarşamba

Televizyon sektöründe 30 yıldır çalışan film yapımcısı David Anton’un bir saatlik belgeseli 25 Kasım’da ilk olarak New York’ta WLIW kanalında gösterildi. Belgeselde film yapımcısının emekli haham olan babası Marvin Antonofsky ailenin fertleri ile röportaj yapıyor. ‘Hanukkah: A Festival of de Lights’ (Işıkların Festivali ve kelime oyunuyla aynı zamanda Sevinçlerin Festivali) adını taşıyan belgesel Yahudi bayramının aile değerlerine odaklanmasıyla Amerikan kültürel hayatının bir parçası haline gelmesini anlatıyor.

Belgeselde David Anton’un eşi tarih profesörü Dianne Ashton, Hanuka’nın ABD’de popüler hale gelmesinin arkasında 1800’lerde Max Lilienthal ve Isaac Mayer Weiss adındaki iki Cincinnatili hahamın festivale çocukları dahil etmesi ve bunu sahip oldukları gazetelerinde yayınlamaları olduğunu söylüyor. Sinagoglarda çocukların eğlendiği festivaller her geçen yıl yaygınlaşıyor ve basında yer buluyor. Belgeselde ayrıca Anton’un yeğenleri Anna ve Aaron Rabinowitz dedelerinden Yahudi askeri zaferinin nasıl mucize ve umut bayramına dönüştüğünün tarihi hikâyesini dinliyorlar.

Belgeselde sürpriz olarak Star Trek’in Kaptan Kirk’ü oyuncu William Shatner, annesinin mutfağından gelen latke kokularını anımsayarak Hanuka hatıralarını anlatıyor.

Anton, bu yapımla Yahudi âleminin her kesimini ortak bir paydada bir araya getirmek istediğini, sokağa bakan pencerelerde Hanukiya yakan Yahudilerin cesaretinin altının çizilmesi gerektiğini belirtiyor.

Belgeselin yazarı Abigail Pogrebin, ‘Yahudi Noel’i olarak bilinen Hanuka’nın aslında insanları günlük hayatlarında olup biten küçük mucizelere odaklanmaya çağıran Şükran Günü ile bağdaştırılması gerektiğini dile getiriyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ