14 Nisan 2021 Çarşamba 04:19
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Nuh´un Gemisi Hollanda ve Kentucky´de

Tevrat’a göre Nuh Peygamber’in, ailesinin ve binlerce çift hayvanın tufandan korunduğu geminin replikaları Yaratılış’a inanan milyonlarca ziyaretçinin cazibe odağı haline geldi.

Kültür 3001 görüntüleme
28 Kasım 2018 Çarşamba

Hollanda’daki Nuh’un gemisi yüzüyor

Yapımında 12 bin ağacın kullanıldığı 120 metre uzunluğundaki ve 23 metre yüksekliğindeki ahşap gemi Hollanda’nın Dordrecht kentinde Maas Nehrinde yüzüyor. Zengin bir Hollandalı Hıristiyan olan Johan Huibers, 2008’de başladığı inşaatı yedi gönüllü ve amatör arkadaşı ile dört senede bitirdi. Huibers’ın en büyük hayali motoru bulunmayan gemiyi denizden çektirerek kalbinde ayrı bir yeri olduğunu söylediği İsrail’e götürmek. Huibers gemiyi Tanrı’nın varlığını göstermek için ve insanlığın günahlarını hatırlatmak için inşa ettiğini söylüyor. Dünyanın sürekli değiştiğini ve küresel ısınma, yükselen deniz seviyesi ve geniş çaplı yangınlarla olası kıyametin kendini gösterdiğini söyleyen zengin işadamı bu geminin önemli bir sembol haline geldiğini belirtiyor. Şu anda gemi kamuya kapalı; kanunlara göre geminin güvenlik standartlarına uygun olarak bir takım uyarlamalara ihtiyacı var. Ziyaretin açık olduğu günlerde gemide çocukların hayvanları sevebileceği bir hayvanat bahçesi bulunuyordu. Gemide ahırlar, ambarlar ve atık boşaltım sistemleri ve hayvanların modelleri bulunuyor. İnternet sitesinden geminin Atlantik Okyanusunu geçerek Brezilya’ya gitmesi için para toplanıyor.

Kentucky’deki tema park 
2 milyon ziyaretçi topladı

Evanjelik Hıristiyan bir grubun 120 milyon dolarlık yatırımıyla Kentucky’de açılan Ark Encounter adlı tema parkta Universal Studios’daki King Kong’u yaratan tasarımcı Patrick Marsh’ın imzası bulunuyor. Dünyanın 6.000 yıl önce yaratıldığı, tufan sırasında Nuh’un 600 yaşında olduğu, geminin inşasının 70 yıl sürdüğü ve 6.744 hayvanın gemide barındığını ziyaretçilere ispatlamaya çalışan eğlence parkında Evrim kesin bir dille reddediliyor.

Hollanda’daki geminin aksine karada duran gemiye yapımından beri iki yılda iki milyon turist geldi. Yedi katlı gemide 150 gün boyunca orada yaşayan hayvanların ve insanların  yaşam koşulları resmedilmiş.

Ayrıca gemide gerçek boyutlarda hayvan replikalarının bulunduğu kafesler, Nuh’un ailesinin günlük rutinlerini gösteren sahneler yer alıyor. Çalışanların dini eğilimlerinin parkın ruhuna uygun olması gerekiyor. Belediyenin ücretsiz olarak sağladığı parkın arsasının önünde zaman zaman LGBT, kürtaj, ötenazi haklarını savunan ve Klu Klux Klan karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ