9 Mayıs 2021 Pazar 04:54
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

‘Büyükada Oyuncak Müzesi’

‘Büyükada Oyuncak Müzesi’, keman sanatçısı Dr. Musa Albukrek’in müze ile ilgili yaşanmışlıklarından yola çıkarak, samimi bir dille kaleme aldığı bir anı kitabı.

TUNA SAYLAĞ Sanat 2378 görüntüleme
5 Aralık 2018 Çarşamba

Son derece kolay okunan ve bir kısmı fotoğraflarla bezenmiş bu kitapta, Albukrek Kardeşlerin Oyuncak Müzesini kurmak ve açık tutmak için gösterdikleri çabayı anlatıyor. Birkaç kez farklı farklı mekânlarda açılıp ve sonrasında bazı nedenlerden dolayı kapanan müzenin bu aşamalardan nasıl geçtiğini Dr. Albukrek’in mizahi kaleminden öğreniyoruz. El işlerinde son derece yetenekli olan Albukrek biraderler, babalarının teşviki, annelerinin takdiriyle küçük yaşlarından beri oyuncaklarını kendileri yapmışlar. Bu beceri, merak ve azimleri, ilerleyen yıllarda müzelerini kurarken de kendini göstermiş, kişisel ve sonradan çocukları için satın aldıkları oyuncaklarla burayı yoktan var etmişler. Albukrekler’in oyuncaklara olan sevgisi ve eldeki malzemeyi atmayıp değerlendirme alışkanlıkları, bu müzeye giden yolun başlangıç noktası, ta 1940’lı yıllardan günümüze… Kitap da müzenin Doktor’un ağzından hikayesi…

Yolunuz yazın Büyükada’ya düşerse, 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında sadece pazar günleri, saat 11.00-13.00 arasında açık olan ve 14 seneden beri hizmet veren, Adalar Kültür Derneğinin manevi himayesindeki bu küçük müzeye uğramayı ihmal etmeyin. Büyük bir sevgi ile karşılanacağınız garantidir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU