19 Ocak 2022 Çarşamba 16:00
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Pence: “BDS’nin ABD’de yeri yok”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail karşıtı BDS’nin (Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi) ABD pazarında yeri olmadığını, BDS’nin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerini Airbnb listesinden çıkartmasının bunun en son kanıtı olduğunu açıkladı.

Dünya 1691 görüntüleme
6 Aralık 2018 Perşembe

İsrail Amerikan Konseyinin yıllık toplantısının açılışında Pence “Airbnb’nin Kudüs ve Batı Şeria’daki Yahudilere ait evleri listesinden çıkartıp yasaklı listesine koymasıyla, BDS hareketinin ‘kötü’ bir oluşum olduğunu ve hareketin her türlü serbest girişime açık olan ABD pazarında yeri olmadığını net bir şekilde anladık” diye konuştu.

Bu yıl Florida’da düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Yardımcısı, Trump yönetiminin konuyu ‘net bir şekilde anlayabilmek’ için ne gibi çalışmalar yaptığıyla ilgili detaylı bilgi vermezken, BDS hareketinin ABD’de hoş karşılanmadığını vurguladı.

“ABD ile İsrail’in işbirliğini her zamankinden daha da güçlü bir hale getiren Trump ile birlikte çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuşan Pence, Trump’ın ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınma kararı ve 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın geri çekilmesi dahil olmak üzere İsrail ile ilgili tüm aksiyonlarının bu ilişkiye daha da güç kattığına dikkat çekti.

Pence, antisemitizmle savaş sözü veren Trump’ın bu yönde gerçekleştirdiği ‘iyi’ eylemlere örnek olarak, ABD’nin orantısız bir şekilde İsrail’i hedef alan BM İnsan Hakları Konseyinden çekilmesini, her ne kadar Trump’ın BDS ile ilgili tam olarak ne yaptığını dile getirmese de Airbnb mevzusunu ve elçiliğin Kudüs’e taşınması hareketlerini sıraladı.

Konuşmasının sonunda geçtiğimiz ay Pittsburgh’daki sinagogda meydana gelen silahlı saldırıya da değinen Pence, “11 kişinin öldürüldüğü bu antisemit saldırı sadece Yahudi toplumuna değil, tüm Amerikan halkına karşı yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR