19 Ocak 2022 Çarşamba 16:48
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İsrail Genelkurmay Başkanı: “İran’ın Suriye’de yerleşmesini önlüyoruz”

İsrail Savunma Gücü (IDF) Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot, İsrail’in güneyinde yaşayan vatandaşlara kendilerini güvende hissettirme konusunda başarısız olduklarını kabul etti.

Dünya 1850 görüntüleme
26 Aralık 2018 Çarşamba

Eisenkot geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, halkın İsrail ordusunun yaptığı birçok başarılı ve önemli işi görmediğini belirtti.

Gadi Eisenkot, ordunun Batı Şeria ve Gazze’de Filistinlilerin terör eylemlerine karşı yeterli aksiyon almamakla eleştirilmesi üzerine orduyu savunarak, son yıllarda birincil hedefinin İran’ın Suriye’de kalıcı bir askeri varlık oluşturmasını önlemek olduğunu dile getirdi. Eisenkot, Tahran’ın Suriye’de 100 bin askerden oluşan bir birlik konuşlandırmaya çalıştığını, IDF’nin de bunu önlediğini belirtti.

Eisenkot, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin İsraillilere, özellikle de Gazze yakınlarında yaşayanlara, kendilerini güvende hissettirme konusunda başarısız olduğunu, ancak bunun kısmen sivil nüfusun ordunun yaptığı birçok faaliyetten bihaber olmasından kaynaklandığını söyledi. İsrail’e yönelik tehditleri bir buzdağıyla karşılaştıran Eisenkot, görünen tehlikeler olarak adlandırılabilecek Batı Şeria’daki terör saldırılarının ve Gazze’den atılan füzelerin küçük tehlikeler olduğunu, esas görünmeyen ve ordunun en çok üzerinde çalıştığı tehlikenin İran’ın çok yönlü tehdidi olduğunu vurguladı.

Eisenkot, “İsrail, gücü ve düşmanları tarafından algılanma şekli açısından bölgede büyük bir caydırıcılığa sahip. İsrail’in istihbarat, hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve sibernetik alanlarında üstünlüğü var. Ülkenin düşmanları da bu üstünlüğü görüyor, tecrübe ediyor” dedi.

Daha fazla ayrıntıya girmeden Eisenkot ayrıca İsrail’in IŞİD terör örgütüyle savaşta önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental