8 Ağustos 2020 Cumartesi 12:40

İran’ın başarısız füze girişimine İsrail’den ‘yalan’ iddiası

İranlı yetkililer dünya yörüngesine uydu yerleştirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıklarken İsrail bu açıklamaya inanmadığını belirtti.

Dünya 1405 görüntüleme
16 Ocak 2019 Çarşamba

İran, yörüngeye uydu yerleştirme girişiminin başarısız olduğunu açıkladı. İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Cehromi yaptığı açıklamada “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı uygun değildi, gerekli hıza ulaşamadı. Ne yazık ki son aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi” diyerek, başarısız girişimi duyurdu.

İranlı Bakan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, uydunun sabaha karşı fırlatıldığını duyurdu. Cehromi, uydu taşıyıcı roketin fırlatmadan sonraki ilk ve ikinci aşamaları başarıyla gerçekleştirdiğini ancak uydudan ayrılma aşamasının başarısız olduğunu belirterek, “Uydunun taşıyıcıdan ayrılma hızı uygun değildi, gerekli hıza ulaşamadı. Ne yazık ki son aşamada uydu yörüngeye yerleşemedi” dedi.

Tahran yönetimi yaklaşık iki hafta önce, sivil amaçlı iki uyduyu Anka Kuşu uydu taşıyıcı roketini kullanarak uzaya göndermeyi planladığını duyurmuştu.

NETANYAHU: “BALİSTİK FÜZE DENEMESİ”

İsrail’in bu açıklamaya tepkisi ise gecikmedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ı yalancılıkla suçlayarak, Tahran yönetiminin aslında kıtalar arası balistik füze denemesi yaptığını iddia etti.

Başbakan Netanyahu, İsrail’in yeni Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin göreve başlaması sebebiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada İran’ı hedef alan açıklamalarda bulundu. Konuşmasında İran’ın başarısızlıkla sonuçlanan yörüngeye uydu yerleştirme girişimine değinen Netanyahu, Tahran yönetimini yalan söylemekle suçladı.

Yörüngeye uydu yerleştirme girişiminin aslında İran’ın kıtalar arası balistik füze geliştirmek için attığı ilk adım olduğunu öne süren Netanyahu, “Bugünkü girişim İran’ın yalanlarının bir parçası. İsrail, İran’ın yalanlarını ortaya çıkarmak zorunda. İran her zaman yalan söylüyor” dedi

Netanyahu, Suriye’deki İran varlığı ve İsrail’in Suriye’ye düzenlediği saldırılara da değindi. İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine yönelik saldırılarına devam edeceği mesajı veren Netanyahu, “Size (İran) (Suriye’den) bir an önce ayrılmanızı tavsiye ediyorum, çünkü saldırılarımıza söz verdiğimiz gibi durmadan ve korkusuzca devam edeceğiz” dedi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL