5 Ağustos 2021 Perşembe 20:01

Soyadlarımız: Kraso-Karako

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 3160 görüntüleme 1 yorum
23 Ocak 2019 Çarşamba

Sunumumuza çoğu araştırmacıların, Karako [Caraco] soyadının ayrı bir birim olmayıp Karaso [Caraso] soyadının bir değişkeni olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirterek başlayalım. Batı dilleri yazılımı ve fonetiği bağlamında K yerine C kullanıldığında (Cohen, Carmona, Camondo, Caraso, Caraco vs) durum daha kolay irdelenir.

Konuya önce coğrafi konum açısından yaklaşalım:

İsviçre’nin Ticiano ile Locarno kantonları arasında Monte Carasso ve Carasso beldelerine (Bellinzona kenti) rastlamaktayız.

Diğer taraftan, İspanya’nın Güneyinde 1492 öncesi bir Yahudi yerleşim bölgesi olan Almeira eyaletinde Endülüs kenti Turre’ye bağlı Carrasco Belediyesi mevcuttur. 

Ayrıca, Montevideo’da, havaalanına da adını veren Carrasco beldesini  de anımsayalım ve Uruguay’a ilk gelen Sefarad ailelerin yerleşim yeri olabileceği ihtimalini gözden ırak tutmayalım.

Bitki veya hayvan adı açısından:

İspanyolca Caracol sözcüğünün bir karşılığı ‘salyangoz’ olup Hıristiyan soyadı taşımak istemeyen bazı ‘konverso’ların bitki veya hayvan adlarını yeğleme eğilimleri açısından bir anlam ifade edebilir. 

İspanyolca Carrasco sözcüğü kimi kaynaklar tarafından ‘yeşil meşe ağacı’, kimi tarafından da Kuzey İspanya ve Güney Fransa’da yetişen bir tür ‘kestane ağacı’ olarak belirtilmektedir.

Tevrat açısından:

Carasso soyadının kökenini Tevrat’ta (Şemot, 26:1), Mişkan1’ın etrafındaki tahta direkleri ifade eden keresh (çoğul: keresim) sözcüğünde arama denemesi ise teyit edilmemiş mesnetsiz bir yakıştırmadan ileri gitmemektedir.

Sözlükler ve diğer kaynaklar:

Carrasco, İspanyol Kilisesi tarafından bir Sefarad Yahudi soyadı olarak kabul edilmiştir.

İspanyolca caracol aynı zamanda ‘spiral’ anlamına da gelmektedir (escaleras de caracol=spiral merdiven, döner merdiven).

Portekizce carrasco sözcüğünün çevirisi ise ‘cellât’tır.

Fransızca’da caraco sözcüğü ‘göğsü kapayan, pamuk veya ketenden bir bayan iç çamaşırını [kaşkorse] ifade etmekte olup konumuzla ilgisi olmasa gerek.

Carasso Şirketler Grubu (İsrail) Başkanı Haim Carasso kendisiyle yapılan bir röportajda ailesinin İtalyan kökenli olduğunu söylerken Danone yoğurtlarının kurucusu İsak Caraso’nun oğlu Daniel Carasso aile geleneklerine göre İspanyol kökenli oldukları görüşündedir.

Dini ritüel açısından Caraso’ların, Mişnak’ta ve daha sonra Tapınakta Kohen’lere hizmet ederek bazı dini görevleri yerine getirmekle yükümlü Levi2 kabilesinden geldikleri kabul edilmektedir.

Orta Çağ’da İspanya’da pek rastlanmasa da 16. yüzyıldan itibaren, muhtemelen Sicilya veya İtalya’dan Selanik’e göç eden Yahudilerde bu soyadı pek yaygın olup sonra İstanbul, İzmir, Kahire ve İsrail’e taşınmıştır.

 

1 İsrailoğullarının çölde konakladıkları yerlerde inşa ettikleri portatif Buluşma Çadırı.

2 Yakub Peygamberin on iki oğlundan biri.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental