15 Haziran 2021 Salı 16:39
Mett Hotel
Mett Hotel

Polonya’daki törene aşırı sağcılar gölge düşürdü

Auschwitz Kampında Holokost kurtulanlarının da katılımıyla düzenlenen anma töreni sırasında, Polonyalı sağcı gruplar da kampın başka bir bölümünde toplanıp protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Dünya 1645 görüntüleme
30 Ocak 2019 Çarşamba

Auschwitz Ölüm Kampının Rus askerleri tarafından kurtarılmasının 74. yıldönümüne denk gelen Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü nedeni ile Holokost’tan kurtulanlar ve Polonyalı yetkililer Auschwitz’de bir anma töreni gerçekleştirdi. Pazar günü gerçekleşen törende Polonya Başbakanı Mateuz Morawiecki, ölüm kampından kurtulup halen hayatta kalan son kurtulanlarla birlikte dua etti.

Günümüzde açık hava müzesi işlevi gören kampın bir tarafında söz konusu tören gerçekleşirken diğer tarafında ise Polonyalı aşırı sağcı gruplardan oluşan bir kalabalık toplandı. Aşırı sağcılar üzerine ‘Leh Holokost’u yazılı Polonya bayraklarına sarılı bir şekilde Polonya ulusal marşını okuyarak kampa çelenk bıraktı. Söz konusu gruplardan Polonya Bağımsızlık Hareketi mensubu Piotr Rybak, Yahudi milleti ve İsrail’in Polonya tarihini değiştirmeye çalıştıklarını iddia etti.

İlk defa bir aşırı sağ grup Auschwitz’de yıllardır düzenlenen tören ile aynı anda protesto yapmış oldu. Ancak iki grup karşılaşmadı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental