14 Mayıs 2021 Cuma 18:37
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

İngiltere’de Holokost Anma Törenine Corbyn de Katıldı

İngiliz İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, aralarında soykırımdan kurtulanların yanı sıra sonrasında gerçekleşen toplu katliamlardan kurtulmuş insanların da bulunduğu iki yüz kişi ile bir araya geldi. Törene kabine liderleri, cemaat liderleri, Londra valisi ile pek çok sanatçı da katıldı.

Dünya 1596 görüntüleme
30 Ocak 2019 Çarşamba

Westminister’daki ulusal anma töreninde İngiliz Yahudi Cemaati’nin İngiltere’yi muhteşem yapan yapısal bir öge olduğu belirtildi.

Partisi antisemit suçlamalarla karşı karşıya olan Jeremy Corbyn, törenden yirmi dakika kadar önce alana geldi. Günün erken saatlerinde Corbyn, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında, “Antisemitizm ya da ırkçılığın hiçbir türünün toplumumuzu çirkinleştirmesine izin vermeyelim,” demişti.

Diğer yandan, Soykırım Anma Günü Komitesi Başkanı Laura Marks da, misafirlere komite olarak törene davet edilen isimlerin, politikaya hakim olan antisemitizm söylentilerinin ışığında, törenin yapısına uygun olup olmadığını sorguladıklarını belirterek, “Bunun soykırım kurtulanları ve mültecileri huzursuz edebileceğini bilmemize rağmen bazı temsilcileri törenimize yine de davet etmenin uygun olup olmadığını tartıştık. Bağımsız çalışmalar, Soykırım Anma Günü törenlerine katılan kişilerin konuyla ilgili daha fazla bilgili olduklarını, daha derinden empati kurabildiklerini ve daha iyi bir gelecek için daha fazla çaba gösteren insanlar olarak yollarına devam ettiklerini gösteriyor. Bunun için bu tartışmalı isimleri de çağırma kararı aldık” dedi.

Jeremey Corbyn de törenin günümüzde her yerde yaşanan ırkçılık ve zülüm ile neden mücadele edilmesi gerektiğini güçlü bir şekilde hatırlattığını ve töreni son derece duygusal bulduğunu belirtti.

 

Sanatçılar (arka sıra soldan sağa) Dame Penelope Wilton, Nina Sosanya ve Sheila Hancock, soykırım kurtulanı Mindu Hornick (önde solda) ve Ruanda katliamı kurtulanı Chantal Uwamahoro (önde sağda) Westminister, Londra’da gerçekleşen Soykırımı Anma Günü töreninde tüm kurbanlar adına mum yakarken.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ