18 Eylül 2021 Cumartesi 01:13
izmir marriot
izmir marriot

Dr. Ovadiya Albukrek Frankofon Yazarlar Kitabında

Toplumumuzda tanınan, sanata ve edebiyata yakınlıklarıyla bilinen Viktor Albukrek, Dr. Musa Albukrek ve Yılmaz Albukrek’in babaları Dr. Ovadiya Albukrek, Fransa’da yayınlanan ‘Médecins-écrivains français et francophones / Fransız ve Frankofon Doktor-Yazarlar’ kitabında tanıtıldı. Tanıtım yazısı, oğlu Dr. Musa Albukrek’in anlatımıyla, Emine Bögenç Demirel tarafından kaleme alındı.

Silvyo OVADYA Toplum 2269 görüntüleme
6 Şubat 2019 Çarşamba

1891-1981 yılları arasında yaşamış olan Dr. Albukrek, Portekiz’den kaçan ve Rusya ile Kırım üzerinden Ankara’ya yerleşen bir ailenin bireyiydi. Yaklaşık 300 Yahudi ailenin yaşadığı Ankara’da dünyaya gelen Albukrek varlıklı bir tüccarın çocuğuydu. 13 yaşında Kudüs’e giden Ovadiya Albukrek orada Alliance Okuluna gitti ve evde konuşulan Osmanlıca ile Judeo-Espanyol dışında hayatını önemli şekilde etkileyen Fransızcayı ve İbraniceyi öğrendi. ‘Lettre de Turquie’ (Türkiye Mektubu) adlı metinde bu lisana olan aşkını ayrıca dünyanın en seçkin kültürü olan Fransız kültürüne olan hayranlığını dile getirdi.

Osmanlı’nın Fransızca gösterdiği tolerans bu lisanda eserler vermesini kolaylaştırdı. 1918-1924 yılları arasında Fransa’da tıp eğitimi gören Ovadiya Albukrek, İstanbul’a dönüşünde Fransız Pasteur Hastanesinde doktorluk yapmaya başladı; 30 yıl boyunca da Or Ahayim Hastanesinde gönüllü hizmet verdi.

Dr. Albukrek, Fransızca iki eser kaleme aldı: ‘Mes amis les maladies / Hastalar Arkadaşlarım’ (İstanbul-1956) ve ‘Propos d’un flaneur / Bir Aylak Hakkında’ (İstanbul-1974). Bu kitaplar sadece ülkemizde değil, Fransa ve İsrail’de de önemli bir okur kitlesiyle buluştu. Dr. Albukrek tıp alanındaki makalelerini de hep Fransızca yazdı. Albukrek’in toplumu ile ilgili görüşleri de Journal d’Orient ve Etoile du Levant gazetelerinde yine Fransızca olarak yer aldı.

Kanaatim, Albukrek Ailesinin fertlerinin entelektüellikleri de Dr. Ovadiya Albukrek’ten kaynaklanmakta. Çocuklarının neslinin yanı sıra torunları da bu akımı sürdürmekte. Darısı onları takip edecek olan nesillere…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel