13 Nisan 2021 Salı 19:01
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Yahudiler Köln Festivaline geri dönüyor

Bundan 70 yıl önce Nazi Almanya’sı, bir gelenek haline gelen Köln’deki Kıyafet Festivali’ne Yahudilerin katılmasını yasaklamıştı.

Dünya 2404 görüntüleme
7 Şubat 2019 Perşembe

Savaştan ,yıllar sonra ilk defa  bu sene Yahudi bir  grup  ünlü Köln Kıyafet festivaline resmi katılımcı olarak yer alacak.

Festivale ilk defa Yahudi bir  grup olan  Kleines Kolner Klub (Küçük Köln Kulübü) 1920 yılında katılmıştı.  Ancak Hitler’in iktidara gelmesi ile Yahudilerin Köln Festivaline katılması yasaklanmıştı.

Günümüzde festivale katılacak grubun adı Kolsch Kippa Kopp.

Köln diyalektinde adı  Köln’ün Takkeli Kafaları manasına gelen grubun Başkanı  Aaron Knappstein, savaştan sonra ilk defa Yahudi bir grubun festivale katılması ile ilgili olarak şunları belirtti: “Grubumuz Alman festival ruhunu Yahudi cemaatine taşımakta. Köln Yahudileri  her zaman karnaval faaliyetlerinin bir parçası olmuştur. Ancak uzun süredir buralardan uzaktık.”

Köln Kıyafet Festivali, Avrupa ve Latin  Amerika’daki benzerleri gibi, şubat ve mart aylarında düzenleniyor ve kökleri ortaçağ Hıristiyan kültürüne dayanıyor. Eskiden kış ayları için biriktirilen  yiyeceklerin tüketilmesi için yapılan bu karnavallar, daha sonra bir gelenek haline gelmiş.

28 Şubat’ta başlayacak Köln Kıyafet Festivali’nde çeşitli gruplar geleneksel kıyafetleri ile geçiş yapacak ve geleneksel yiyecekler sunulacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ