22 Eylül 2021 Çarşamba 14:49
izmir marriot
izmir marriot

Vatikan, II. Dünya Savaşı arşivlerini açıyor

Papa Francis, II. Dünya Savaşı dönemine ait gizli Vatikan arşivlerinin halka açılacağını duyurdu.

Dünya 1991 görüntüleme
6 Mart 2019 Çarşamba

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, 2 Mart 1939 ile 9 Ekim 1958 yılları arasında Papalık makamında olan 12. Pius dönemine ait gizli arşivleri açmaya karar verdiklerini açıkladı. Arşivler,  Mart 2020’de açılacak.

Söz konusu dönemle ilgili olarak Papa 12. Pius, Holokost’a yaşananlara karşı tepkisiz kalmakla ve göz yummakla suçlanıyor. Katolik Kilisesi ise Pius’un perde arkasında Yahudileri savunmak için çalıştığını iddia ediyor.

Papa Francis, 12. Pius’un mirasının önyargı ve abartılarla’ kirletildiğini belirterek, “Kilise tarihten korkmuyor” dedi.

Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Committee-AJC) Vatikan’ın kararını sevinçle karşıladıklarını belirtti. Haham David Rosen, 30 yıldan uzun bir süredir bu arşivlerin açılması için talepte bulunduklarını hatırlattı. Rosen konuyla ilgili olarak, “İsrail ve ABD’nin önde gelen soykırımı anma kurumlarındaki uzmanların tarihin bu en feci zamanlarına ait kayıtları tarafsızca değerlendirebilecek olması bilhassa önemli. Holokost dönemindeki üstün gayretleri de başarısızlıkları da kabullenmek adına önemli” dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel