24 Temmuz 2021 Cumartesi 13:23
Radisson

Soyadlarımımız: Stein, Kasuto, Katan,Tiza

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 2753 görüntüleme
6 Mart 2019 Çarşamba

STEİN1

Almanca ‘taş, kaya’ anlamında ‘stein’ sözcüğüne genelde ön ek (Steinberg, Steinfeld, Steingardt, Steiner vs) veya son ek (Bernstein, Bornstein, Braunstein, Diamanstein, Eckstein vesaire) olarak rastlanmakta, Türkçe yazılımında ‘ştayn’ olarak da kullanılmakta. Yidiş lisanında karşılığı ise ‘Shteyn’ olarak görülür.

Sözcüğün coğrafi açıdan, özellikle Stein (Almanya) ve aynı anlama gelen Krems (Avusturya), Kamien (Polonya), Kamnik (Slovenya), Schaffhausen (İsviçre) ve benzeri kentlerle ilişki ihtimali de vurgulanmakta.

Stein ayrıca taşçı, oymacı, hakkâk, kıymetli taş işçiliği ve ticareti gibi bir mesleği de anımsatır.   

KASUTO - CASSUTO

Kaganoff ve Toledano’ya göre bu soyadı İtalyanca ‘aile’ anlamına gelen Casato’dan türedi. Bu sözcüğü soyadı olarak kullanan Romalı aile kendini o kadar ayrıcalıklı hissetmişti ki başka bir asalet unvanı da taşımaya gerek görmemişti2. Yahudi-İspanyolcasında ‘asil bir ailedendir’ anlamında rastlanan ‘es de kasta’ deyiminin de bu izahatla bağlantısı olması muhtemeldir.

KATAN - CATAN

Soyadı olarak Osmanlı’da 16. yüzyıldan sonra rastlanan Katan İbranice ‘küçük’ veya ‘genç’ anlamına gelir ve bir fiziki özelliğe işaret eder.

Ancak katan sözcüğü bazı şair ve yazarlar, özellikle de Talmudik dönemde Babil’in ünlü akademilerinde Amoraim ve Geonim’ler tarafından bir ‘tevazu’ ifadesi olarak kullanılarak isimlerine eklenmişti3.

Eisenbath, katan sözcüğünün Arapça ‘pamuklu kumaş üreticisi veya satıcısı’ anlamına geldiğini de belirtmektedir4.

TİZA

İspanyolca Tiza sözcüğün Türkçe karşılığı ‘tebeşir, kireç taşı’ olarak verilir. İlk kez bu konuda üretim veya ticaret yapan bir kişi tarafından meslek adı ve daha sonra soyadı olarak kullanılmış olması muhtemeldir. Başka bir anlamına da rastlayamadık.

1 Bet Hatfutsot dbs.bh.org.il/familyname/stein; Benzion C. Kaganoff, A Dictionary of Jewish Names and their History, Schocken Books,İnc., London, 1977, s.200; Dan Rottenberg, Finding our Fathers, Genealogical Publishing Co. Inc, 1985, Baltımore, USA.

2 Benzion C. Kaganoff, adı geçen eser,  s.141; Joseph Toledano, Une Histoire de Familles, Jerusalem , s. 296.

3 dbs.bh.org.il/familyname/katan.

4 dbs.bh.org.il/familyname; Maurice Eisenbeth, Les Juifs de l’Afrique du Nord, Alger 1936, s. 110..

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel