20 Ocak 2022 Perşembe 17:46
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Toplam 200 milyon Latin Amerikalı, Yahudi olabilir

Dünyanın dört bir tarafından onlarca profesör tarafından yapılmış eşsiz bir genetik araştırma Amerika’da yaşayan Latin kökenli insanların önemli ölçüde Yahudi DNA’sı taşıdığını ortaya çıkardı.

Kültür 4337 görüntüleme
13 Mart 2019 Çarşamba

Tarihsel verilere göre 15. yüzyılın başlarında İber Yarımadasında Yahudilerin zorla din değiştirmesi ve birçoğunun Yeni Dünya’ya göç etmesinin ışığında Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki nüfusların soylarında önemli ölçüde Yahudilik bulunduğu öngörülüyordu. Yıllardır bu Yahudilerin altsoylarının rakamı belirlenmeye çalışılıyordu.

2018’in aralık ayında Nature Communications dergisinde yayınlanan, onlarca profesörün yaptığı bir çalışmada, Latin Amerikalıların yüzde 25’inin önemli ölçüde Yahudi DNA’sına sahip olduğu ortaya çıktı. Ataları İspanya ve Portekiz’de yaşamış Yahudilerin sayısının sanılandan çok daha yüksek bir rakam olduğu belirlendi. 2016’da Latin Amerika’da toplam nüfus resmi olarak 650 milyon olarak sayıldı. ABD’de yaşayan 60 milyon Latino ile Hispanik ve İber Yarımadasında yaşayan 60 milyon kişi de ilave edilince, İspanya ve Portekiz kökenli Yahudilerin sayısı 200 milyon olarak hesaplandı.

 Bu büyüklükteki bir topluluğun ne kadarının Yahudiliklerini yeniden keşfetmeye meyilli oldukları sorusunun yanıtına, söz konusu insanları Yahudi dünyasına yeniden bağlamayı kolaylaştırmak için kurulan ‘Reconectar’ adındaki kuruluş yanıt veriyor. Reconectar, yüzde 30 gibi bir oranın bu konuda gerek internet, gerek DNA testi ile kimliklerini doğruladıklarını, yüzde 14’ünün ise Yahudiliklerini yeniden keşfetmek istediklerini ortaya koydu. Bu on milyonlarca insanın Yahudilikleri ile yeniden bağ kurmak istediklerini anlamına geliyor ki bu Yahudi mirasıyla tanışmaktan İsrail’e  göç etmeye kadar seçenekleri kapsıyor.

Bunun yanı sıra bu alt soylar Yahudi tarihi, kültürü ve bugünkü Yahudi yaşamı hakkında bilgilendikçe, İsrail’in de dahil olduğu, günümüzde Yahudilerin yaşadığı sorunlarla daha fazla empati kuruyor. Bu da yükselen antisemitizmle mücadelede veya Yahudilerin ve İsrail’in varoluş davaları gibi konularda destek verecek milyonlar anlamına geliyor. Tabi ki bu faydalar dini kimliklerini bir anda terk etmek zorunda bırakılan insanların trajedisinin ve bu tarihi adaletsizliği düzeltmenin zorunluluğu yanında küçük kalıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental