15 Haziran 2021 Salı 16:56
Mett Hotel
Mett Hotel

Arik Levy bu kez de PİLEVNELİ Dolapdere’de

PİLEVNELİ Gallery, 28 Mart – 4 Mayıs tarihleri arasında, dünyaca ünlü multi-disipliner sanatçı Arik Levy’nin ‘Varoluş Kavşağı’ başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisine PİLEVNELİ Dolapdere’de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat 2563 görüntüleme
13 Mart 2019 Çarşamba

 

Galerinin beş katına yayılacak sergi, Levy’nin heykelleri, duvar heykelleri, çizimleri ve resimlerinden oluşuyor. Sanatçı, her katı bir başlık altında ele alıyor: ‘Tarih Öncesi’, ‘Evrim’, ‘Yeniden Oluşum’, ‘İllüzyon’ ve ‘Bağımlılık’

Tamamı harflerden oluşan bir ev nasıl inşa edilir?

Uluslararası sanatsal araştırmalar platformu Taswir Projects’in kurucusu, düşünür, küratör ve Kudüs İbrani Üniversitesinde uzun yıllar Yahudi Felsefesi dersleri veren Prof. A. Shulamit Bruckstein ile kitap tasarımcısı-tipograf Verena Gerlach, tamamı harflerden oluşan bir evin nasıl inşa edileceğine dair çalışmalarını 14 Mart akşamı, Tarabya Kültür Akademisi işbirliğiyle SALT Beyoğlu’nda sunacaklar.

Gerlach 2014’te, Bruckstein’ın kitabı ‘Taswir Evi’nin mecrasını bir sergi performansına dönüştürerek tasarladı.

 Taswir Evi, nesnelerin, fikirlerin, mekânların serbest birlikteliğini deneyimliyor, eski Talmudik metinlerden, Aby Warbung’un haritalarından, Freud’un rüya çalışmalarından ve güncel sanatsal pratiklerden devralınan göstergebilim yöntemlerini benimsiyor. Sunum dili İngilizce.

 

FLAMENKONUN ÜNLÜ YILDIZI ARCÁNGEL ve  Yeni Bulgar Sesleri Korosu ‘Estruna’ CRR’de

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 25 Mart akşamı, flamenkonun önde gelen seslerinden Arcángel ile Georgi Petkov’un yönettiği Yeni Bulgar Sesleri Korosu ‘Estruna’yı ağırlıyor.  İkilinin, ‘Al Este del cante’ isimli albümleri ile En İyi Flamenko Albümü kategorisinde Latin Grammy Ödülü sahibi olan proje, Avrupa’nın iki zıt ucundaki müzik kültürlerini buluşturuyor. Bulgar halk şarkıları ile Flamenko ezgilerini birlikte dinlemek isterseniz bu konseri kaçırmayın! 

 

Yazar Moris Farhi’yi kaybettik

Yazar Moris Farhi, 5 Mart günü son yolculuğuna çıktı. 1935 yılında Ankara’da doğan Farhi, liseyi Robert Kolej’de okudu. Ardından İngiltere’ye giderek Londra’da Tiyatro Sanatları Kraliyet Akademisi’nde (Royal Academy of Dramatic Art) eğitim gördü. Kısa bir aktörlük deneyiminden sonra 1960’larda yazmaya başladı. Farhi’nin Türkçe yayınlanan eserleri: ‘Yabanda Yolculuk’ , ‘Genç Türk’, ‘Gökkuşağının Çocukları’ ve ‘Atanmış Erkek’tir. Yazar, 2008’de Şalom Gazetesi’nin 60. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlediği, ‘Doğu ve Batı arasında sıkışmış bir kimlik: Dünümüz, bugünümüz ve yarınımız’ konulu panele konuşmacı olarak katılmıştı. Farhi 2001 yılından beri Uluslararası PEN Kulübü’nün başkan yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental