19 Eylül 2021 Pazar 13:55
izmir marriot
izmir marriot

Papa Francis’den kadınların önemine vurgu

Papa Francis, Amerikan Yahudi Komitesine yaptığı bir konuşmada, dünyada kadınların ne kadar önemli olduğundan bahsetti ve antisemitizm konusundaki uzun süredir devam eden kınamalarını yineledi.

Dünya 1426 görüntüleme
11 Mart 2019 Pazartesi

Papa, Dünya Kadınlar Günündeki özel konuşmasında, ‘kadınların dünyanın hepimiz için yaşanacak bir yer haline getirilmesindeki benzersiz katkılarına’ dikkat çekti. Konuşmasında, “Kadınlar dünyayı güzelleştirir, korur ve canlı tutarlar. Onlar yeniliğin zarafetini, diğerlerini sevecenlikle kabul etmeyi ve kendinden de verebilmenin cesaretini bize öğretirler” dedi.

“Barış böylece kadınlardan doğar, onlar sayesinde güçlenir ve annelerin şefkatiyle alevlenir. Bu yüzden yüzümüzü kadınlara döndüğümüzde barış hayali gerçeğe döner. Geleceği gerçekten önemsiyorsak, barış dolu bir geleceğin hayalini kuruyorsak, kadınlara yer açmalıyız” diye ekledi Papa.

Vatikan’daki toplantısında Papa antisemitizm konusuna da değindi ve Yahudi liderlerine dünyanın birçok yerinde artan ‘aşırı ve yozlaşmış bir nefret’ hakkındaki büyük endişesinden bahsetti. Papa “Özellikle birçok farklı ülkedeki antisemit saldırıların ortaya çıkmasından bahsediyorum. Vurgulamak isterim ki, herhangi bir Hristiyan için antisemitizm kendi köklerini reddetmek ve böylece de gerçek bir çelişkidir” dedi.

Francis ayrıca eğitim yoluyla nefretle savaşmak için inançlar arası iletişimin önemini övdü.

Otuz beş kişilik Amerikan Yahudi Komitesine John Shapiro etti ediyordu. Shapiro, Papa Francis’in Holokost dönemi Vatikan arşivlerinin açılması kararı ile ilgili minnettarlığını dile getirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel