4 Ağustos 2020 Salı 08:39

Modern Çağın Eşiğinde

Şef Ryan McAdams, BİFO’yu yöneteceği akşamda son derece iddialı bir programla müzikseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat 1482 görüntüleme
20 Mart 2019 Çarşamba

McAdams, yalnızca bu sezon içinde BİFO’nun yanı sıra Roma Operası, Moskova Filarmoni Orkestrası ve Maggio Musicale Fiorentino ile de konserler verecek. Berlioz’un başyapıtı ‘Les nuits d’été’ ile Türkiye’deki ilk konserini verecek olan soprano Corinne Winters ve Borusan Filarmoni, 11 Nisan akşamı Lütfi Kırdar’da Mussorgski, Berlioz ve Walton’dan eserler seslendirecek.

 

 24 FOTOĞRAFÇI ‘YOLDA’ SERGİSİNDE BULUŞTU

Adını Jack Keruac’ın ruhsal ve bedensel deneyimler toplamı romanı ‘Yolda’dan alan ve küratörlüğünü Merih Akoğul’un üstlendiği sergi, etkinliklerini 1978-1989 yılları arasında sürdüren Grup f, FOG Fotoğraf Grubu ve Grup 9’dan toplam 24 fotoğrafçının o dönemde çektiği işlerinden oluşuyor. Sergi, ilk grubun kurulduğu zaman dilimiyle, en son etkinliğin yapıldığı 11 senelik bir süreyi kapsıyor. Beyoğlu Fransız Kültür Merkezinde 21 Mart’ta açılacak olan serginin 3 metrelik ana posteri ve davetiyesinde İzzet Keribar’ın ‘Büyükada’ fotoğrafı bulunuyor. Serginin katılımcıları arasında Yusuf Tuvi, İzzet Keribar, Nadir Ede, Ayhan Erolgil, Merih Akoğul, Hüsnü Atasoy, Kamil Fırat gibi fotoğrafçılığa gönül vermiş isimler bulunuyor.

Sergi 27 Nisan’da sona erecek.

Bahariye Sanat Galerisinde 6. BAHAR SERGİSİ

Bahariye Sanat Galerisi, 21 Mart- 2 Nisan tarihleri arasında ‘Çağdaş Sanat 6. Bahar Sergisi’ başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Aralarında Claire Anjel, Sara Hatem, Esti Saul, Pakize Akkaya, Ayşen Dinç, Ebru Fırıl, Filiz Işılay ve Şeyma Oktuğ gibi isimlerin katıldığı serginin açılışı, 21 Mart akşamı 18.00-20.00  saatleri arasında gerçekleşecek.

‘Hatıralar: İzmir, Ankara, Eskişehir Musevileri’

Yaşamını İzmir’de sürdüren Gizel Ender Hazan, aile tarihçisini, İzmir Yahudi Cemaatindeki aktif yıllarını ‘Hatıralar’ başlıklı kitabında kaleme aldı. Kitabın birinci bölümü,  Benforma çiftinin Eskişehir’de başlayan, sırasıyla Ankara,  İzmir, İstanbul, İsrail, Hollanda ve Amerika yılları ile devam eden öyküsünü kapsıyor.  İkinci bölümde yazar, Eskişehir, Ankara ve İzmir’deki Yahudi yaşamı ve tarihçesiyle ilgili, internet ve basında bulabildiği, ayrıca 30 yıllık arşivindeki birikimleri paylaşıyor.

Üçüncü bolümde ise Gizel Ender Hazan, İzmir Cemaatinde yıllar süren gönüllü çalışmalarını aktarmış. Yazar, yeni nesillere sözlü anlatamadıklarını, kitabı aracılığıyla yazılı olarak kalmasını görev bilmiş.

www.lulu.com

Aaron Nommaz’ın yeni kitabı ‘Vicdanları  Sorgulatan Hikaye Struma’ çıktı

‘Vicdanları Sorgulatan Hikaye Struma’ Destek Yayınlarından raflara girdi. Arka kapağında, Zülfü Livaneli’nin tanıtım yazısını kaleme aldığı romanda Aaron Nommaz,  facianın tek kurtulanı olan David Stoilar’ın Romanya’da ve gemiye bindikten sonra yaşadıklarını duygusal ve akıcı bir dille anlatıyor.  Tarihin bu büyük trajedisi, bu kez Aaron Nommaz’ın kalemiyle yüreğimizi acıtacak.


 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL