24 Ekim 2021 Pazar 07:13
Op Dr Mücteba Gündüz

Doğu Avrupa Yahudiliğinde romantizm

Doğu Avrupa Yahudilerinin lisanı Yidiş ile yazılmış 1877 basımı bir aşk romanı, ilk kez İngilizceye çevrilerek yayınlandı.

Dünya 3331 görüntüleme
26 Mart 2019 Salı

19. yüzyılın ikinci yarısında geçen ‘Karanlık Genç Adam’ adlı roman konusunu fakir bir adamın zengin bir kıza olan imkansız aşkından alıyordu. Roman, sonu mutlu bitmeyecek bir aşkın arka planında, zamanın zengin-fakir, modern-tutucu gibi toplumsal çatışmalarını da anlatıyordu. 1877 yılında basılan kitap, Polonya ve Rusya’da 10 bin adet satmıştı.

Karanlık Genç Adam adlı kitabın kahramanı aşık Yankev (Jocob), büyük toplumsal değişimlerin ve çatışmaların arasında kalır.Zamanın Rus şehri Mohilev’de geçen roman, bir zamanlar öğretmen olan ve sadece Dinezon olarak bilinen bir yazar tarafından yazıldı

Romanın daha sonraki baskılar ile satışı 200 bin adeteulaştı ve yazarın en ünlü romanı oldu. Dinezon’un 1919’da haytını kaybetmesi, ardından gelen Nazizm ve Holokost trajedisi Karanlık Genç Adamın unutulmasına neden oldu.  

Roman, ilk olarak günümüzde İngilizceye tercüme edildi. Tina Lunson tarafından çevrilen kitap, Jewish Storyteller Pres basıldı. Kitabın günümüz diline adaptasyonu ve editörlüğünü ise Scot Hilton Davis yaptı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel