24 Ekim 2021 Pazar 06:43
Op Dr Mücteba Gündüz

Golan imzası dünyayı karıştırdı

ABD Başkanı Trump, “Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzaladı. Trump’ın kararına dünyadan tepki geldi.

Dünya 5184 görüntüleme 2 yorum
27 Mart 2019 Çarşamba

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kararnameyi ortak bir basın toplantısıyla imzaladı. İsrail için güvenlik bağlamında stratejik bir öneme sahip olan Golan kararı İsrail’de sevinçle karşılandı.

 

Washington’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da bir araya gelen Trump, İsrail'in Gazze'yi hedef alan saldırıları ve Golan konusunda açıklamalarda bulundu. ABD'nin "İsrail'in kendini koruma hakkını koruyacağını" vurgulayan Trump, "Gelecekteki muhtemel bir barış anlaşması, İsrail'in kendini Suriye'den, İran'dan ve diğer bölgesel tehditlerden koruma ihtiyacını göz önünde bulundurmalı" ifadesini kullandı.

Daha sonra söz alan Netanyahu Trump'ın İsrail konusunda bugüne kadar verdiği sözleri tuttuğunu, Golan konusundaki son adımının ise "tarihi bir adım" olduğunu belirtti.

Ortak basın toplantısının ardından Trump, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararına imza attı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KINADI!

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Golan Tepeleriyle ilgili kararı kınandı.

Açıklamada, başta 497 (1981) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı olmak üzere, uluslararası hukukun vahim bir ihlalini teşkil eden kararın, ABD yönetiminin Ortadoğu'da çözümün değil, sorunun parçası olmaya yönelik tutumunu sürdürdüğünü gösterdiği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

"Söz konusu karar, Suriye'nin ve tüm bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne önem atfeden ülkemiz ve uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleri bakımından tamamen hükümsüzdür. İsrail'in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini beyhude şekilde meşrulaştırmaya çalışarak bölgeyi daha fazla istikrarsızlığa sürüklemek yerine, BM şartında kayıtlı temel prensiplere ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına riayet etmek uluslararası toplumun tüm üyelerinin temel bir sorumluluğudur."

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuyla ilgili, “Golan Tepelerinin statüsü değişmedi ve BM’nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor” dedi.

DÜNYADAN TEPKİLER

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric konuyla ilgili, "Golan Tepelerinin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor" dedi.

Avrupa Birliği, “Golan Tepeleri dahil İsrail’in 1967’den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz” açıklaması yaptı.

Kremlin Sözcüsü, Trump’ın Golan’a ilişkin kararını imzalamasının Ortadoğu ve Suriye’de olumsuz etkilere neden olacağını belirterek, “Kararı üzüntüyle karşılıyoruz” dedi.

Kanada ve Suudi Arabistan kararı tanımadıklarını belirtti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel