11 Mayıs 2021 Salı 14:15
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Einstein’ın Yahudi dayanışması çağrısında bulunduğu mektubu 134.000 dolara satıldı

Einstein’ın, 1939 tarihli mektubu, Hitler’in II. Dünya Savaşı ve Holokost’u tetikleyen Polonya’yı işgalinden hemen önce yazıldı. Mektup, 29 Mart’ta sona eren açık arttırmada, 134.343 dolara alıcı buldu.

Dünya 1560 görüntüleme
3 Nisan 2019 Çarşamba

Los Angeles şehrinde yer alan Nate D. Sanders Müzayede Evinde, satışa çıkan mektup 12 bin dolar bedel ile açılış yaptı. Ancak 23 kişinin yoğun rekabeti sayesinde mektubun fiyatı kısa sürede yükseldi.

Müzayede evinin temsilcisi Samuel Heller’a göre, Sanders’ın 2017 yılından beri satışa çıkardığı 20 Einstein mektubu içinde en yüksek fiyat 53.504 dolarken ve 1939 tarihli bu mektup şimdiye kadarki rekor fiyatın oldukça üstüne çıktı. Einstein’ın ikon olmuş, dilini dışarı çıkardığı, fotoğrafın orijinali bile 125 bin dolara alıcı bulmuştu.

Mektubu satanın ve alanın isimlerini açıklanmadı.

Einstein bu mektubu 10 Haziran 1939 tarihinde New Jersey, Princteon’dan kaleme aldı. Mektup, Yahudi mültecilerin ABD’ye girmesi için yardım eden New York’lu aktivist Dr. Maurice Lenz’e yazılmıştı. Mektup şu şekilde başlıyor: “Yahudilerin binlerce yıl ayakta kalmalarını sağlayan direnme gücü, büyük ölçüde yardımseverlik geleneğine dayanır.” Ve şu şekilde sonlanıyor: “Korkunç bir tehlikeyle karşı karşıya olan mağdur Yahudi kardeşlerimizin kurtuluşlarına ve daha iyi bir geleceğe sahip olmalarına yaptığın önemli katkı, senin için büyük bir tatmin kaynağı olmalıdır.”

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU