5 Ağustos 2021 Perşembe 21:43

Soyadlarımız: Alsaid, Basan, Soryano, Strugo ve Treves

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 3380 görüntüleme
10 Nisan 2019 Çarşamba

ALSAİD

Kökeni Arapça, ‘kutlu’ demek olan ‘said’ veya ‘efendi, ağa’ anlamına gelen ‘seyyid’ sözcükleri olarak bilinir. Bet Hatfutsot, bir din adamının veya öğretmenin meslek lakabı olarak da kullanılmış olması ihtimaline işaret etmekte ve özellikle Ortadoğu’da (Irak, Suriye) rastlandığını eklemektedir1.  

BASAN -  BASSAN

İtalya’nın Kuzeydoğusunda, Vicenza bölgesinde yer alan ve tarihi MÖ. 7 yüzyıla kadar uzanan Bassano (del Grappa) kenti yerlilerinin benimsediği bu soyadı gerek Yahudiler gerek Hıristiyanlar tarafından kullanılmıştır2.

SORYANO -  SORİANO - SORİA  

Kökeni İspanya’nın Kastilya bölgesinde Soria kentidir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğunda ve Cezayir ile Fas’ta yaygın olan bu soyadı Soria olarak da kullanılır3.

Mayıs 1931 ile Nisan 1950 tarihleri arasında Hahambaşılık Danışmanlar Kurulu başkanlığını yürüten Hanri (Henri) Soryano, 1954-1957 yılları arasında 10. dönem İstanbul milletvekili olarak TBMM de yer almıştır4.

STRUGO

Kökeni İspanya Leon bölgesinde Astorga kentidir. Yahudi toplumunun büyük bir kısmı 1230-31 döneminde Katolikliği kabule zorlanarak vaftiz edilmiş, kalanları da 1492 fermanını takiben göç etmişlerdir. Günümüzde izi kalmayan sinagogun ve Yahudi mahallesinin kent surlarına yakın, bir zamanlar Paseo de la Sinagoga ve Calle del Arco olarak anılan bölgede olduğu sanılmaktadır.

TREVES

Özellikle Almanya ve Fransa’da, Yahudilerin 10. yüzyıldan beri yaşadıkları bilinen birçok kent Treves soyadının kökeni olarak görülmektedir. İbranice Trivs-Trvs-Trevs, Latince Treviorum-Trevirus, İngilzce Treves olarak anılan ve Almanya’nın batısında Roma dönemi arkeolojik kalıntılarıyla ünlü Trier; Fransa’da Gard departmanında Trèves, Ain departmanında Trévoux,  Aube departmanında Rashi’nin doğum yeri Troyes (İbranice; Trivouch), Kuzey İtalya’da Treviso kentleri bunlardan birkaç örnektir. Soyadı Dreifus, Dreyfus dahil 40’a yakın değişik yazılım ve fonetiklerde kullanılmıştır1.

 

1 dbs.bh.org.il/familyname/alsaid

2 Benzion C. Kaganoff, A Dictionary of Jewish Names and their History, Schocken Books,İnc., London, 1977, s.114

3 Joseph Toledano, Une Histoire de Familles, Jerusalem, s. 722.

4 Naim A. Güleryüz, Toplumsal Yaşamda Türk Yahudileri, s.134-135.

5 dbs.bh.org.il/familyname/treves

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental