12 Mayıs 2021 Çarşamba 04:47
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Corbyn: “İşçi Partisinde antisemitizme dair kanıtlar görmezden gelinmiş olabilir”

Basına sızan bir ses kaydına göre İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn partisinde antisemitizme dair kanıtların kaybolmuş, görmezden gelinmiş ya da kullanılmamış olabileceğini itiraf etti.

Dünya 1508 görüntüleme
17 Nisan 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta İngiliz The Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre kendi de antisemit olmakla suçlanan Corbyn, parti içinde antisemitizme dair kanıtları görmezden gelmiş olabileceklerini belirtti. Haberde, Corbyn’in ofisinin, antisemitizmle ilgili en az 101 şikâyete müdahale ettiği bilgisi yer aldı.

Habere göre Corbyn söz konusu itirafı antisemit saldırıların hedefi olan, Corbyn’e geçtiğimiz sene “antisemit ve ırkçı” diyen ve bunun sonucunda da disiplin cezası ile karşı karşıya kalan, ancak ceza almayan Yahudi asıllı milletvekili Margaret Hodge ile şubat ayında gerçekleştirdiği görüşmesinde dile getirdi.

Ses kaydında Corbyn, antisemitizmle ilgili şikâyet sürecinin incelenmesi için Lord Falconer’ı görevlendirme nedenlerini sıralarken duyuluyor. Corbyn’in “Onun (Falconer) görevlendirilmesinin amacı vakalarla ilgilenilme hızını, vakaların yönetilme sürecini incelemesi, panellere ve diğer toplantılara gündem olarak getirilmeden önce kanıtların derlenmesi. Çünkü kanıtların kaybolması, görmezden gelinmesi ya da kullanılmamasına dair endişelerim vardı ve daha iyi bir sistem olması gerektiğini düşünüyordum” dediği de duyuluyor.

Partinin genel sekreteri Jennie Formby’nin antisemitizmle ilgili şikâyetlerle ilgilenen sistemi yönetmekle görevlendirilmesinden bir yıl sonra, Corbyn ilk defa bu yorumları ile partisinin antisemitizm sorunu ile ilgilenme konusundaki yeterliliğine yönelik şüphelerini ifade ediyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU