1 Mart 2021 Pazartesi 07:10
vakko
vakko

Film müziklerinde mucizeler yaratan yetenekli isim: VLADİMİR COSMA

Geçtiğimiz hafta Paris 4. Bölge Belediyesi Binasında yapılan ‘Prix de Plume d’Or /Altın Kalem’ ödüllerinde, film müzikleri dünyaca ünlü müzisyen Vladimir Cosma’ya ödül verildi. Cosma, basın mensuplarının bulunduğu davetin yıldız ismiydi. Besteci ödül töreni sonrasında, gazeteci Gideon Koutz tarafından modere edilen bir sohbete katıldı.

Elda SASUN Sanat 2558 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

Vladimir Cosma, Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1940 yılında Bükreş’te doğdu. Babası Teodor Cosma orkestra şefi ve piyanist, annesi besteci, amcası Edgar Cosma da besteci ve orkestra şefiydi. Vladimir Cosma Bükreş’te müzik okuduktan sonra 1963’te Paris’e giderek müzik eğitimine École Normale de Musique’de devam etti. Mezun olduktan sonra Paris’e yerleşen sanatçı, yaşamını halen burada sürdürüyor.

1970’lerin başından itibaren ‘La Boum’, 1973’te hepimizin belki de birkaç kez seyrettiği ‘Les aventures de Rabbi Jacob’ (Papaz Kaçtı), ‘Diva’ gibi ünü uluslararası boyutlara ulaşan ve sayısı 300’e varan Fransız filmleri için beste yaptı. Louis de Funes’in birçok filminin yanı sıra, Belmondo ve Gerard Depardieu gibi isimlerle birlikte yer aldı. Filmlerin dışında bazı tiyatro eserleri için de besteleri var. Fransız sinemateği ‘Le Ba’l (1984) filminin müziği için senenin En İyi Film Müziği Ödülü, César Ödülü ve daha birçok sinema kuruluşundan çeşitli ödülleri bulunuyor. Dünyanın birçok ülkesinde besteleri Platin ve Altın Plak kazandı.

Cosma’nın film müzikleri son derece dikkat çekici. Bir konçerto edasıyla bestelenen film müzikleri, enstrümantal olarak seslendiriliyor. 50 senelik kariyerinde Cosma, bestelerini bir senfoni bestelediğini düşleyerek meydana çıkarmış: “Sinema sayesinde müziğim dinleyicilerin zihninde yer aldı, ayrıca sinema sayesinde Caz ve Folk müziğinin ünlü sesleriyle de tanışma fırsatını buldum” diyor.

Başarısının kaynağını, “İlham, çok çalışma ve tabii ki kabiliyet olarak cevaplıyor, gerisi bir kadına yakışan, uyan parfümü bulmak gibi...” olarak tanımlıyor.

Son yıllarda konserler yönetmek, hayatında önemli bir rol almaya başladı. Fransa dışında, St. Petersburg gibi şehirlerde gösterileri oldu. 2011’de, 50 yıl aradan sonra doğduğu ülkesi Romanya’ya giden Vladimir Cosma, Bükreş’te bir konser verdi. Bir Amerika ziyaretinden sonra artık uçakla seyahat etmekten vazgeçen müzik adamı, Rusya’ya gitmek için 38 saat süren bir tren yolculuğunu tercih etti.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU