5 Ağustos 2021 Perşembe 21:48

Soyadlarımız: Arguete - Anav - Sason

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 3244 görüntüleme
26 Haziran 2019 Çarşamba

ARGUETE – ARUETE

Coğrafi açıdan bu soyadı İspanya’da Navar özerk bölgesinde Arguedas, Kordova bölgesine bağlı Rute, Madrid’in kuzeybatısında beyaz şarabıyla ünlü Rueda ve Endülüs bölgesinde Cadiz Körfezi dışında bir liman olan Rota gibi beldelerle ilintili görülmektedir[1].

12. yüzyılda Maimonides ile Mısır’a geçen Aroti, 13. yüzyılda rastlanan Arrut, 14. yüzyılda değişik Yahudi cemaatlerinin yönetiminde rastlanan Al-Rueti ve Arruti, 1492’den sonra Marsilya ve Fas’a geçen Roeti-Arroeti aileleriinin soyadları ve daha birçok benzerleri aynı köken ismin değişkenleri olarak değerlendirilmektedir.

Bu arada ünlü şarkıcımız Dario Moreno’nuın asıl aile adının Arguete olduğunu anımsatalım.

Bir ufak not da Argueta sözcüğü Bask lisanında ‘bol ışıklı alan’ anlamına geldiğidir[2].

ANAV - ANAW

İbranice kökenli olup ‘üzüm salkımlarından’ anlamına gelen Anav soyadına 10. yüzyılda Roma’da rastlanmış olup Titüs’ün 70 yılında Kudüs’ü işgal edip yıktıktan sonra Roma’ya götürdüğü dört aileden biri olduğu sanılmakta[3].


SASON -  SOUSSAN - BENSASON

Sason, kökeni İbranice ‘neşe, sevinç’ anlamında bir erkek ön adı olup daha sonra soyadı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sasonların bir kısmı Kral Davut soyundan olduklarını, 12. yüzyılda yaşamış Ibn Shushan ailesinden geldiklerini ve soyadının eski Pers Krallığı başkenti Shushan[4] (Suza) ile ilintisini iddia ederler[5].

Bağdad’ın kadim, ünlü ve saygın Yahudi topluluklarından biri olan ailenin bir kolu muhtemelen 9.-10. yüzyılda Fas’a taşınmış, diğer kolları ise 18. yüzyılda Irak’taki siyasi olaylar sonrası yurdunu terk etmek zorunluğunda kalarak Hindistan, Çin ve özellikle Hong Kong’a yerleşmiş ve ticaret alanında gelişmiştir. Ailenin bazı dalları da Osmanlı’ya ve İngiltere’ye göç etmişti[6].

Toledano bu adın İbranice eş anlamlı ‘simhon’ sözcüğünü de belirtir[7]. Eisenbeth lse Marakeş’te yaşayan bir kabilenin Sason adını taşıdığına da işaret eder[8].

12. yüzyılda Babil’de ve Toledo’da Soussan olarak rastlanan soyadının Sassoon, Bensason, Bensassoon ve benzeri değişkenleri bilinir. Yurdumuzda yaşayan aile tarafından soyadı, 1934 Kanunu kapsamında, Doğu Anadolu’daki Sasun Dağlarından esinlenerek Sasun olarak tescil edilmişti[9].[1]  Beth Hatfutsot,

[2]  Dictionary of American Family Names, Ed. Patrick Hanks, C.1, s.45.

[3]  Beth Hatfutsot.

[4]  TaNaH, Ester kitabı 1:2.

[5]  Beth Hatfutsot.

[6]  Patrick Hanks ve Flavia Hodges, s. 471

[7]  Joseph Toledano, s. 731.

[8]  Maurice Eisenbeth, s. 170.

[9]  Bilgi için teşekkürler Sevgili Elda Sasun.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental