28 Şubat 2021 Pazar 18:58
vakko
vakko

Viyolonsel sanatçısı Dan Weinstein Edirne Sinagogundaydı

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı ev sahipliğindeki viyolonsel çalışması için Türkiye’ye gelen İsrailli sanatçı Dan Weinstein, Edirne Sinagogunda eşsiz bir konser verdi.

Elda SASUN Toplum 2121 görüntüleme
24 Temmuz 2019 Çarşamba

 Annesi ve dedesi Türkiye doğumlu olan Weinstein, sinagogda konser verme hayalini Edirne’de gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Mediterrranean Cello Class Meeting’ Viyolonsel Sınıfları Buluşmaları, 15-20 Temmuz tarihleri arasında Edirne’de gerçekleşti. Bu etkinliğin bir parçası olarak Edirne Büyük Sinagogunda İsrailli sanatçı Prof. Dan Weinstein modern ve çağdaş eserlerin yer aldığı bir solo viyolonsel konseri verdi.

Çeşitli çağdaş kompozitörlerin eserlerini çalan Weinstein, konseri Türk kompozitör Canberk Duman’ın eseriyle bitirdi. “Aile kökenlerimin bulunduğu Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyuyorum” diyen sanatçı Türkiye’de ilk kez bir sinagoga geldiğini belirterek, “Annem İstanbul, dedem Bursa doğumlu. Türkiye kökenliyim. Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Edirne Büyük Sinagogunun geçmişte yandığını ve harap durumda olduğunu duymuştum. Vakıflar tarafından onarılmış çok güzel bir duruma getirilmiş, teşekkür ederiz. Sinagogda konser vererek hayalimi de gerçekleştirmiş oldum,” dedi.

İTÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü, Balkan Senfoni Orkestrası Şefi, Genel Sanat Yönetmeni ve Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, İsrail, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrencilerin projede yer aldığını belirtirken, konserlerin kentin tarihi mekânlarında devam edeceğini bildirdi. Zafer, “Öğrencilerimiz dünyaca ünlü ustalarından sihirli notalar öğreniyor. Bu eğitimlere ücretsiz katılabiliyorlar. Aynı zamanda yabancı öğrencilerle de kültürel paylaşımlar yapıyor” dedi. Konsere katılan Türk Musevi Toplumu geçmiş dönem başkanlarından Silvyo Ovadya da sinagogun Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edildiğini ve bu tür konserlerin kültürel etkilerinden mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU